Izrael a Saúdská Arábie hlásí první úmrtí na prasečí chřipku

Izrael a Saúdská Arábie se zařadily k zemím, kde takzvaná prasečí chřipka začala zabíjet. Po Egyptu jde o další dvě blízkovýchodní země, kde se celosvětová pandemie dostala do tohoto stádia. Muslimské státy mimo jiné zvažují, že výrazně omezí náboženské pouti do Mekky, odkud by se mohl virus rozšířit ještě výrazněji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Třicetiletý Saúdský Arab se dostal do nemocnice minulou středu a i když mu prý podávali antibiotika a Tamiflu, v sobotu zemřel. V celé Saúdské Arábii je přitom více než 300 lidí prokazatelně nakažených prasečí chřipkou.

Izrael hlásí 1 100 lidí s tímto virem. V těle ho měl i 35letý muž, který zemřel v sobotu v přímořském letovisku Eilat na jihu země. Do nemocnice se původně dostal s podezřením na zápal plic. Pozůstalí si teď na lékaře stěžují. Možností, že muž trpí prasečí chřipkou, se prý nemocnice začala zabývat až po jeho smrti.

Mezitím dalších 20 případů takzvané prasečí chřipky přibylo během víkendu v Česku. Jde zatím o největší jednorázové zvýšení počtu nakažených. Celkem je u nás už 63 potvrzených případů. Nákazy potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu. Zatím nejsou zprávy o závažnějších potížích pacientů. Naprostá většina z nich je v domácí izolaci a zotavuje se bez léčby antivirotiky.

Přečtěte si také:
Cena vakcín proti prasečí chřipce se odvíjí od rezervací
Jihočeský kraj má prvního nakaženého tzv. prasečí chřipkou
Nový druh chřipky se objevil v Pardubicích
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii
D. Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina
Česká studentka se nakazila prasečí chřipkou v Anglii
Prasečí chřipkou by mohly v Česku onemocnět dva miliony lidí

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme