Izrael a Teherán bojují o přízeň Číny. Kvůli chystaným sankcím proti Íránu

Izrael vyšle příští týden další vojenskou delegaci do Číny, která má Peking přimět k podpoře nových sankcí proti Iránu. Informuje o tom izraelský tisk. Dnes přitom v Číně jedná delegace z Íránu, která se naopak snaží nové kolo sankcí odvrátit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Západní mocnosti a Rusko se shodly, že už příští týden by mohly začít sepisovat znění nové rezoluce, která by Teherán potrestala za jeho neochotu omezit svůj nukleární program.

Rozhodující bude pozice Číny, která odmítá vyhlídky na jaderné vyzbrojení Íránu, ale donedávna kritizovala také možnost přísných sankcí. V Číně už byl šéf izraelské vojenské špionáže Amos Jadlin a teď se tam chystá generál Amir Ešel z velení armády.

Jejich mise mají přesvědčit Číňany, že Írán je nebezpečný a mají zabránit, aby v Radě bezpečnosti vetovali nové sankce. K jejich přijetí pak bude stačit, že se Peking zdrží hlasování.

Včera ale do Číny přijel také Saíd Džalílí, tedy šéf íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti. Ten tvrdí, že Teherán jaderné zbraně nevyvíjí a snaží se nové sankce odvrátit.

Břetislav Tureček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme