Izrael má americkou podporu k anexi Západního břehu, potvrdil při návštěvě Jeruzaléma Pompeo

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Izraeli podpořil anexi Západního břehu Jordánu. Vyzval také k uplatnění mírového plánu prezidenta Donald Trumpa, který s připojením rozsáhlých palestinských území k Izraeli počítá. Žádný termín anexe ale nezazněl. Pro šéfa americké diplomacie je to první zahraniční cesta od vypuknutí koronavirové krize.

Tento článek je více než rok starý.

Od stálého zpravodaje Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Izraeli podpořil anexi Západního břehu Jordánu (ilustrační foto). | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Pompeova slova mohou působit jako znamení, že anexe Západního břehu Jordánu je blízko. Takto přímo to ale nikdo nepotvrdil a dokonce ani sám šéf americké diplomacie nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Spojené státy americké tím deklarují, že anexe části zmíněného území je svrchovaným rozhodnutím Izraele a záleží jen na tamní vládě zda a kdy k takovému kroku přistoupí.

Izrael vykročil k ukončení vleklé politické krize, parlament schválil zákon o koaliční vládě

Číst článek

Už ve čtvrtek bude ale jmenována nová izraelská vláda, která byť v čele znovu s Netanjahuem, bude vládou vyhádanou složenou ze široké koalice. V té nechybí ani Netanjahuův hlavní politický rival Benny Ganc. A právě jmenování nové vlády očividně souvisí s termínem Pompeovy návštěvy.

Jednak chtěl nové vládě, jak sám ostatně řekl, vyjádřit americkou podporu a zadruhé chtěl veřejně ujistit, že nová vláda hodlá uplatňovat poměrně jednostranný mírový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa. Právě jeho plněním a jednáním Izraele s Palestinci Američané podle dostupných informací podmiňují uznání anexe.

Kritika i z Izraele

A v tom se americká strana při návštěvě zřejmě ujistila, protože v koalici Benjamina Netanjahua a Bennyho Gance panuje v otázce anexe části Západního břehu Jordánu shoda. Podle dřívějších vyjádřeních premiéra Netanjahua by údolí Jordánu a židovské osady mohly být anektovány už během července.

Zatímco Spojené státy plánují případný krok izraelské vlády podpořit, opačně se na možnost anexe Západního břehu dívají arabské a také evropské země. Francie prohlásila, že se snaží připravit tvrdou odpověď za celou Evropskou unii. Proti anexi se vyslovila také Velká Británie.

Před možnou anexí se vyjádřili také středoví a levicoví izraelští politici, kteří varují před dlouhodobými dopady. Podle nich by takový krok mohl znamenat konec spolupráce s izraelskou vládou ze strany palestinské samosprávy nebo konec mírových smluv, které má Izrael podepsané se svými sousedy - například Egyptem.

První cesta

Pompeova návštěva byla výjimečná také tím, že v době epidemie koronaviru se prakticky žádné státnické návštěvy neděly a dosud nedějí a od vypuknutí krize to byla pro amerického ministra zahraničí první cesta do zahraničí.

Generace arabských lékařů zachraňuje Izrael. Bojují proti koronaviru i občasným předsudkům

Číst článek

Mike Pompeo si proto musel vyřídit speciální povolení, protože do Izraele cizinci nemohou a stejně tak si musel vyjednat výjimku z povinné čtrnáctidenní karantény. Tu musí podstupovat Izraelci, kteří se do země vrací ze zahraničí.

Na letišti se Pompeo ukázal v roušce v amerických barvách a po přistání zamířil okamžitě na americkou ambasádu v Jeruzalémě. Kromě zmíněné anexe části Západního břehu Jordánu patřilo k tématům právě předávání zkušeností a informací v boji s nemocí covid-19. Státníci hovořili také o situaci v Íránu.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme