Premiér Netanjahu bude obviněn z korupce, oznámil izraelský generální prokurátor

Izraelský generální prokurátor Avichaj Mandelblit oznámil, že premiéra Benjamina Netanjahua obviní z korupce. Ve čtvrtek o tom informovala místní média. Formálně ale premiér zřejmě nebude obviněn před dubnovými parlamentními volbami, prokurátor ho podle obvyklé právní praxe před obviněním ještě vyslechne.

Jeruzalém (Aktualizováno: 21:57 28. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Netanjahuova vládní strana Likud se oznámení o obvinění snažila zabránit žádostí k soudu, který to ale zamítl. Advokáti strany Likud argumentovali tím, že zveřejnění záměru obvinit premiéra takto krátce před volbami ovlivní jejich výsledek.

Židovské organizace v USA kritizují izraelského premiéra. Popudil je volební alianci s krajní pravicí

Číst článek

Po oznámení strana Likud označila obvinění za „politickou perzekuci“ a oznámila, že premiér se k tomu vyjádří v 19.00 SEČ. Odstoupit ale podle ní nehodlá.

Předvolební boj

Obvinění podle izraelského tisku zásadně ovlivní předvolební boj. Volby do knesetu se budou konat devátého dubna. Netanjahuově straně Likud navíc vyrost v posledních měsících nečekaný soupeř.

Do politiky a do voleb vstoupil bývalý náčelník generálního štábu Benny Ganc. Právě k němu může po vznesení obvinění přejít rozhodující část Netanjahuových voličů. Premiér se neúspěšně snažil přesvědčit prokuraturu, aby o jeho kauzách rozhodla až po volbách. V jednom ze tří případů bude Netanjahu čelit obvinění z uplácení.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme