Vládu v Izraeli bude znovu sestavovat Netanjahu. Pokud uspěje, stane se premiérem už popáté

Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu požádal dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, aby sestavil i příští vládu. Netanjahuova pravicová strana Likud přitom v nedávných volbách dosáhla slabšího výsledku než její hlavní rival, středové uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Netanjahu vyzval k rychlému vytvoření vlády národní jednoty. Gancova strana s ním ale vládnout zřejmě nechce.

Jeruzalém (Aktualizováno: 21:04 25. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský prezident Reuven Rivlin (vpravo) a premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

„Rozhodl jsem se dát vám příležitost sestavit vládu,“ řekl při nominaci prezident Reuven Rivlin dosavadnímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi z pravicového Likudu. „Úkol přijímám,“ prohlásil Netanjahu.

Netanjahu nyní bude mít 28 dnů na to, aby sestavil vládu, případně může prezidenta požádat o dvoutýdenní prodloužení této lhůty. Pokud bude nyní politik úspěšný, stane v čele izraelské vlády už popáté.

Zda má ale lídr strany Likud šanci uspět, není jisté, shodují se agentury. Netanjahuovi se po volbách konaných letos v dubnu vládu sestavit nepodařilo, a proto Izraelci šli minulý týden hlasovat znovu.

Netanjahu proti Gancovi

Po volbách si Netanjahu ve 120členném parlamentu dokázal zajistit podporu 55 zákonodárců, což je o jednoho více než jeho hlavní rival, bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc, který stojí v čele centristického uskupení Modrá a bílá.

Tyto dvě strany se v úterý nedokázaly dohodnout na tom, že by vládly společně, ačkoliv takové řešení prosazoval i prezident Rivlin. Nová vládní koalice ovšem potřebuje v Knesetu většinu minimálně 61 hlasů.

V Izraeli se stále jedná o vládě. Netanjahu chce v koalici malé pravicové a náboženské strany

Číst článek

Netanjahu ale ve středu řekl, že vzhledem k výzvám, jakým Izrael čelí, zejména ohrožení ze strany Íránu, je nutností vláda jednoty a národní smíření. Máme za sebou tvrdý volební boj a musíme národ sjednotit, vyzval.

Prezident Rivlin řekl, že Netanjahuovi a Gancovi navrhl, aby spolu sestavili velkou koalici s rovnocenným rozdělením moci. Lid si nepřeje další volby, na tom panuje shoda, připomněl Rivlin s tím, že bez kompromisu žádná vláda nebude. Cenu za to by pak podle něho zaplatili občané.

Nicméně Ganc podle agentury AP spolupráci s Netanjahuem zřejmě odmítl kvůli jeho problémům se zákonem. Pravicový politik v několika případech čelí podezření z korupce a podvodu. „Modrá a bílá, kterou vedu, nesouhlasí s tím, aby byla ve vládě, jejíž lídr čelí závažnému obvinění,“ řekl.

Ve volbách z minulého týdne podle oficiálních výsledků zvítězila Gancova Modrá a bílá se 33 poslaneckými mandáty před Likudem, který získal 32 poslaneckých mandátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme