Izraelskou obchodní loď zasáhl výbuch. Netanjahu z útoku obvinil Írán, země odpovědnost odmítá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Írán krátce nato obvinění z útoku odmítl. Informovala o tom agentura Reuters.

Jeruzalém/ Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská obchodní loď po návratu do přístavu v Dubaji | Foto: Abdel Hadi Ramahi | Zdroj: Reuters

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn.

Desítky kilometrů pobřeží Izraele zamořila ropa, s čištěním pomáhají dobrovolníci. Viník je neznámý

Číst článek

„Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné,“ řekl Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: „Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti,“ uvedla agentura AFP.

Podle sobotních informací izraelské televize se představitelé ministerstva obrany kloní k tomu, že loď byla zasažena raketou. Podle televize by raketový útok znamenal zásadní vyhrocení situace v oblasti poblíž Íránu. Byl by dokladem útoku íránské armády na naprosto civilní cíl, bez jakékoli spojitosti s izraelskou armádou.

‚Posedlost Íránem‘

Ománský záliv se nachází mezi Arabským mořem a Hormuzským průplavem, který je vstupní branou do Perského zálivu, tedy na trase ropných tankerů vyplouvajících z Perského zálivu. V roce 2019 tam bylo ohlášeno několik explozí, jež americká armáda připsala Íránu. Považovalo se to za důsledek politiky bývalého prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu.

Írán ale odpovědnost za většinu z těchto incidentů odmítl. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saíd Chatíbzádeh dnes popřel, že by Írán stál i za pátečním útokem na loď v Ománském zálivu. „Ostře toto obvinění odmítáme... bezpečnost v Perském zálivu je pro Írán extrémně důležitá,“ uvedl. Netanjahua přitom obvinil, že „trpí posedlostí Íránem“ a cíleně vyvolává strach.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme