Ganc se pokusí sestavit izraelskou vládu. Opoziční strany se chtějí spojit proti Netanjahuovi

Izraelský prezident Reuven Rivlin pověří během pondělí sestavením vlády opozičního vůdce Bennyho Gance. Tomu se podařilo získat doporučení od těsné většiny poslanců Knesetu (parlamentu), dosavadnímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi chybí k většině tři mandáty. V Izraeli se i nadále mluví také o dočasné krizové vládě široké koalice, která by zemi vedla po dobu epidemie koronaviru.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benny Ganc ve štábu strany Modrá a Bílá. | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

„V pondělí kolem poledne prezident pověří úkolem sestavit vládu předsedu Bennyho Gance,“ uvedl prezidentský palác v prohlášení. Izraelci volili začátkem března už potřetí během necelého roku, vládu se ale sestavit stále nedaří.

Politická stabilita díky koronaviru? Izraelští představitelé zvažují nouzovou vládu národní jednoty

Číst článek

Teď ale všechny spojuje snaha zabránit Benjaminu Netanjahuovi v pokračování v premiérském křesle. Ganc se zřejmě pokusí sestavit menšinovou středolevou vládu s arabskou podporou.

Gance doporučily na premiéra tak rozdílné politické strany, jako je arabská Sjednocená kandidátka a strana Izrael je náš domov Avigdora Liebermana. Lieberman přitom arabské politiky opakovaně obvinil ze sympatií s terorismem.

Trestně stíhaný premiér

Podle izraelských sdělovacích prostředků zástupci arabské kandidátky, která obsadí 15 ze 120 křesel, sdělili prezidentovi, že jako premiéra podpoří Gance, avšak nesouhlasí s vládou národní jednoty. Arabské strany zastupují pětinu Izraelců, ale ve vládě zatím nikdy nebyly.

Izraelcům pomáhá v boji s koronavirem zodpovědnost a disciplína. Světu by mohla pomoci jejich vakcína

Číst článek

Jejich koalice je po Netanjahuově Likudu a Gancově uskupení Modrá a bílá v zákonodárném sboru třetí nejsilnější. Arabové sdělili, že do Gancova kabinetu nechtějí vstoupit, ale budou ho podporovat při hlasování.

Avigdor Lieberman, který řídí stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov a má sedm poslaneckých křesel, odmítá být ve vládě podporované Araby, jelikož je nepovažuje za loajální izraelské občany. Netanjahua vyzval, aby odstoupil, protože je trestně stíhaný.

Z toho důvodu odmítá být ve vládě s Netanjahuem i Gancovo uskupení. Současný premiér je viněn z korupce ve třech kauzách a proces ním měl začít v úterý. Kvůli ochranných opatřením byl ale přesunut na květen.

Izrael zavedl přísná opatření proti šíření koronaviru a zakázal shromaždování více než deseti lidí. Ministr spravedlnosti kvůli tomu omezil i činnost soudů na nezbytné úkony

mac, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme