Netanjahu v Moskvě obhajoval Trumpův blízkovýchodní plán a pochvaloval si vztahy s Ruskem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přijel do Moskvy, aby tam seznámil ruského prezidenta s podrobnostmi mírového plánu pro Blízký východ, který tento týden zveřejnil Bílý dům. Na začátek jednání se nechal slyšet, že vztahy Izraele a Ruska nebyly ještě nikdy tak dobré. Plán počítá mimo jiné s vytvořením nezávislého palestinského státu, zároveň ale i s Jeruzalémem jako hlavním městem Izraele.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu v Rusku hájil blízkovýchodní plán Donalda Trumpa. Vladimir Putin byl prvním státníkem, se kterým ho po ohlášení probíral. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zdůraznil, že ruský prezident je prvním světovým lídrem, se kterým se sešel po zveřejnění podrobností o americkém mírovém plánu pro Blízký východ.

Trumpův plán je proizraelský, Palestina ale může zůstat sama. Už není téma číslo jedna, říká analytička

Číst článek

„Jste první politik, s nímž o ‚dohodě století‘ Donalda Trumpa mluvím. Myslím, že je to možná jedinečná příležitost, a chci o tom s vámi mluvit a samozřejmě si vyslechnout váš názor,“ sdělil Netanjahu Putinovi. Do Moskvy zamířil přímo z Washingtonu, kde jednal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Ruský prezident se před rozhovorem k věci nevyjádřil. Ani jiný ruský politik zatím detailně Trumpův plán nekomentoval. Moskva vyzývá k přímým izraelsko-palestinským rozhovorům a k dosažení vzájemně přijatelného kompromisu.

Na začátku jednání se Vladimir Putin naopak zmínil o včerejším udělení milosti Izraelce, kterou loni v říjnu v Rusku odsoudili na 7,5 roku vězení za pašování hašiše. O jejím propuštění a návratu do vlasti mluvil s Netanjahuem už minulý týden v Jeruzalémě. Ruský prezident se tam účastnil mezinárodního fóra o holokaustu.

Ivana Milenkovičová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme