Izrael bombardoval Arafatův hlavní štáb

Izraelské bojové letouny F-16 zaútočily na palestinské budovy v městě Gaza. Stíhačky vypálily nejméně 2 rakety na budovu bezpečnostních sil v objektu hlavního štábu palestinského prezidenta Jásira Arafata. Ten je už od počátku prosince blokován izraelskou armádou v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. O několik hodin později izraelské tanky znovu vjely do Nábulusu na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský voják | Foto: ČTK/EPA

Při leteckém ostřelování Gazy bylo zraněno 22 lidí. Zvláštní koordinátor OSN pro mírový proces na Blízkém východě Terje Roed-Larsen oznámil, že při náletu byla vážně poškozena také úřadovna OSN v Gaze a že mezi zraněnými jsou dva pracovníci OSN. V této souvislosti dal najevo velké rozhořčení.

Izraelské tanky vjely do města Nábulus na západním břehu Jordánu. Asi 20 izraelských vozidel proniklo zhruba kilometr do hloubi palestinského sektoru. Palestinské bezpečnostní zdroje sdělily, že izraelští vojáci narazili na tuhý odpor. Prudká přestřelka mezi oběma stranami propukla u Josefova hrobu, místa, které je posvátné pro židy a které Palestinci zničili na počátku svého povstání v říjnu 2000.

Jde o druhý vpád izraelských jednotek do Nábulusu za několik dnů. V neděli izraelští vojáci s tanky a obrněnými vozy pronikli do jiné části města a obsadili obytný dům. Podle vojenského prohlášení vydaného po dvouhodinové operaci šlo o odpověď na několik palestinských útoků v oblasti Nábulusu.

V neděli izraelské vrtulníky také zaútočily na palestinskou kovodělnou provozovnu v uprchlickém táboru Džabálija v severní části pásma Gazy. Zranily přitom nejméně osm lidí. Výbuchy rovněž poškodily dva obchody, banku, dětské hřiště a několik obytných domů.

Náletům v Gaze předcházel útok palestinkých ozbrojenců ve městě Beerševa na jihu Izraele. U izraelské vojenské základny zahájili palbu proti vojenským hlídkám a kolemjdoucím chodcům. Dva lidé při útoku zahynuli a nejméně pět dalších Izraelců bylo zraněno. Jak informuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Jaromír Janev, atentátníci zahájili střelbu z automobilu.

Izraelští vojáci a policisté přítomní u velitelství je však vzápětí usmrtili. Podle izraelského rozhlasu se na útoku podílel ještě třetí Palestinec převlečený za policistu, kterému se podařilo uprchnout. Podle generálního inspektora izraelské policie šlo o první útok ve středoizraelském městě za více než 16 měsíců palestinského povstání al-Aksá.

Přehrát

00:00 / 00:00

V.Janev: Útok Palestinců

Milan Kopp, Eva Ziliziová, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme