Brazílie otevřela diplomatické zastoupení v Jeruzalémě, ambasáda ale zústavá v Tel Avivu

Brazílie otevřela své diplomatické zastoupení v Jeruzalémě. V den návštěvy prezidenta Jaira Bolsonara v Izraeli učinil nejlidnatější latinskoamerický stát vstřícný krok vůči židovské zemi, která navzdory protestům Palestinců považuje Jeruzalém za své hlavní město. Izraelský ministr zahraničí již Brazílii za gesto podpory poděkoval. Brazilská ambasáda nadále zůstává v Tel Avivu, informovala agentura Reuters.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povolení provádět má v Jeruzalémě jen několik desítek Palestinců oproti tisícům izraelských průvodců.

(ilustrační foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Brazilské ministerstvo zahraničí vysvětlilo, že úřad v Jeruzalémě bude spadat pod velvyslanectví, které nadále sídlí v mezinárodně uznávané metropoli Tel Avivu. „Brazílie se rozhodla vytvořit úřad v Jeruzalémě, aby jako součást ambasády v Izraeli podporoval obchod, investice, technologie a inovace,“ uvedlo podle Reuters ministerstvo v prohlášení.

Přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma není na pořadu dne, řekl Babiš v Jeruzalémě

Číst článek

Spojené státy loni vyvolaly bouři nevole mezi Palestinci a dalšími muslimskými národy poté, co prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele a Washington tam přesunul ambasádu z Tel Avivu. Později ke stejnému kroku sáhla Guatemala a usiluje o něj například rumunská vláda či český prezident Miloš Zeman.

Jeruzalém je nadále jedním z nejožehavějších bodů izraelsko-palestinského sporu. Izrael východní část Jeruzaléma obsadil za války v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil v rozporu s rezolucemi OSN celý Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město“ státu. Mezinárodní společenství anexi neuznává a Palestinci chtějí východní Jeruzalém za hlavní město státu, o jehož vznik usilují.

Bolsonara v Jeruzalémě na jeho první státní návštěvě své země přivítal premiér Benjamin Netanjahu, který někdejšího armádního kapitána nazval „dobrým přítelem“. Oba pravicoví lídři hovořili o snaze upevnit vztahy svých zemí. Očekává se, že se Bolsonaro v průběhu třídenní návštěvy vysloví k možnému přestěhování brazilské ambasády po Trumpově vzoru, o přesunu již v minulosti několikrát hovořil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme