Izrael by měl opustit Gazu o týden dřív

Odchod Izraele z pásma Gazy a ze čtyř osad na severozápadním břehu Jordánu by měl skončit do sedmého srpna. Původně se tak mělo stát až patnáctého. V Izraeli to oznámily zdroje blízké úřadu tamního premiéra Ariela Sharona. Čtyřicet osm hodin před daným termínem by měli izraelští vojáci oznámit každé rodině osobně, že jejich pobyt v pásmu je už nezákonný a měli by odejít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská policie zadržuje extremistu | Foto: ČTK/EPA

Zatím není známo, kolik osadníků se odmítne odstěhovat. V pásmu Gazy žilo dosud čtyři a půl tisíce židovských osadníků a tři tisíce vojáků jim poskytovalo ozbrojenou ochranu. Zatím se ale očekává, že těch, kteří odmítnou dobrovolně odejít z náboženských důvodů, budou stovky.

Izrael likviduje židovské osady na základě plánu izraelského premiéra Ariela Sharona. Osadníci dostanou odškodné. Odchod by měl být koordinován s palestinskou samosprávou, aby nedošlo k útoku na osadníky nebo vojáky. Domy v osadách by měly být srovnány se zemí. Spory panují o to, kdo má financovat odklízení sutin, protože náklady na ně mají narůst do miliónů dolarů.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme