Izrael by měl opustit Gazu o týden dřív

Odchod Izraele z pásma Gazy a ze čtyř osad na severozápadním břehu Jordánu by měl skončit do sedmého srpna. Původně se tak mělo stát až patnáctého. V Izraeli to oznámily zdroje blízké úřadu tamního premiéra Ariela Sharona. Čtyřicet osm hodin před daným termínem by měli izraelští vojáci oznámit každé rodině osobně, že jejich pobyt v pásmu je už nezákonný a měli by odejít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská policie zadržuje extremistu | Zdroj: ČTK

Zatím není známo, kolik osadníků se odmítne odstěhovat. V pásmu Gazy žilo dosud čtyři a půl tisíce židovských osadníků a tři tisíce vojáků jim poskytovalo ozbrojenou ochranu. Zatím se ale očekává, že těch, kteří odmítnou dobrovolně odejít z náboženských důvodů, budou stovky.

Izrael likviduje židovské osady na základě plánu izraelského premiéra Ariela Sharona. Osadníci dostanou odškodné. Odchod by měl být koordinován s palestinskou samosprávou, aby nedošlo k útoku na osadníky nebo vojáky. Domy v osadách by měly být srovnány se zemí. Spory panují o to, kdo má financovat odklízení sutin, protože náklady na ně mají narůst do miliónů dolarů.

Jaromír Janev, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme