Izrael čekají předčasné volby, Livniová skončila s pokusy o sestavení vlády

Izrael čekají příští rok předčasné parlamentní volby. Dosavadní ministryni zahraničí Cipi Livniové se totiž nepodařilo sestavit vládu. Po rozhovoru s prezidentem Šimonem Peresem navrhla, aby se co nejdřív vypsaly předčasné volby, třeba na začátku roku 2009.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cipi Livniová

Cipi Livniová | Foto: AFP

Livniová je od září vůdkyní největší vládní strany Kadima (Vpřed). Prezident ji pověřil vytvořením kabinetu poté, co kvůli korupčním aférám rezignoval dosavadní premiér Ehud Olmert.

Teď Livniová došla k zásadnímu rozhodnutí aúmysl přestat s marnými pokusy o vytvoření vlády už sdělila několika činitelům, včetně vůdce Strany práce Ehuda Baraka, se kterým už byla v zásadě domluvená na partnerství.

Livniové se ale nepodařilo do vlády vtáhnout židovskou náboženskou stranu Šas. Jak řekla deníku Ha'arec, že Šasu předložila velkorysé nabídky, ale nenechá se prý vydírat a nebude koalici sestavovat za každou cenu.

Fundamentalisté požadovali dodatečné miliardy na sociální rozpočty. Zároveň jim vadilo, že Livniová nevyloučila mírové rozhovory s Palestinci o vrácení okupovaných částí Jeruzaléma pod arabskou správu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme