Izrael čekají předčasné volby, Livniová skončila s pokusy o sestavení vlády

Izrael čekají příští rok předčasné parlamentní volby. Dosavadní ministryni zahraničí Cipi Livniové se totiž nepodařilo sestavit vládu. Po rozhovoru s prezidentem Šimonem Peresem navrhla, aby se co nejdřív vypsaly předčasné volby, třeba na začátku roku 2009.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cipi Livniová | Foto: AFP

Livniová je od září vůdkyní největší vládní strany Kadima (Vpřed). Prezident ji pověřil vytvořením kabinetu poté, co kvůli korupčním aférám rezignoval dosavadní premiér Ehud Olmert.

Teď Livniová došla k zásadnímu rozhodnutí aúmysl přestat s marnými pokusy o vytvoření vlády už sdělila několika činitelům, včetně vůdce Strany práce Ehuda Baraka, se kterým už byla v zásadě domluvená na partnerství.

Livniové se ale nepodařilo do vlády vtáhnout židovskou náboženskou stranu Šas. Jak řekla deníku Ha'arec, že Šasu předložila velkorysé nabídky, ale nenechá se prý vydírat a nebude koalici sestavovat za každou cenu.

Fundamentalisté požadovali dodatečné miliardy na sociální rozpočty. Zároveň jim vadilo, že Livniová nevyloučila mírové rozhovory s Palestinci o vrácení okupovaných částí Jeruzaléma pod arabskou správu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme