Izrael čelí obvinění, že v Gaze používá zakázané fosforové bomby

Izraelská tanková střelba na jihu pásma Gazy ráno popálila přes padesát Palestinců. Místní lékaři tvrdí, že tak vážná zranění může způsobit jedině bílý fosfor. Je to prudce hořlavá látka, kterou nesmějí válčící strany podle mezinárodních pravidel používat proti civilistům. Obvinění, že Izrael úmluvu porušuje, se neobjevuje poprvé. Mluvčí armády ale používání fosforu striktně popírá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemní útok Izraele na palestinské pásmo Gazy

Pozemní útok Izraele na palestinské pásmo Gazy | Zdroj: ČTK

Bílý fosfor armády normálně nasazují k vytváření kouřové clony na bojišti. Palestinci ale nejsou jediní, kdo přišel s obviněním, že Izrael nerespektuje zákaz používat tuto munici i v civilních oblastech.

Minulý týden se tento údaj objevil v britském deníku The Times. Armáda použití fosforu popřela. Pak ale deník pořídil u dělostřeleckých baterií kolem Gazy fotografie nábojů americké výroby, které byly označené jako fosforové.

Na to mluvčí armády reagovala tvrzením, že jde o slepé náboje sloužící pouze k zaměřování palby. Na dotaz, čím tedy Izrael vytváří v Gaze kouřové clony, mluvčí odpověděla, že jen takovou municí, která vyhovuje mezinárodním konvencím.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme