Izrael čelí sílící kritice kvůli osídlování východního Jeruzaléma

Izrael čelí v poslední době velké mezinárodní kritice. Jedním z důvodů je schválení výstavby dalších zhruba 1600 bytů ve východním Jeruzalémě. V důsledku toho jsou přerušena nepřímá jednání mezi izraelskou a palestinskou stranou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osadnická enklává na Olivové hoře

Osadnická enklává na Olivové hoře | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

K zastavení výstavby vyzval izraelskou vládu blízkovýchodní kvartet složený ze zástupců OSN, Evropské unie, Ruska a Spojených států. V oblasti znovu operuje zvláštní americký vyslanec pro Blízký východ George Mitchell, který má obě znesvářené strany přivést k jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mezinárodní kritice Izraele kvůli plánované výstavbě bytů ve východním Jeruzalémě hovořila na Rádiu Česko analytička Irena Kalhousová

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město jako celek. S tím mají ale potíže Palestinci, pro něž je důležitý zmíněný východní Jeruzalém.

„Jeruzalém je klíčové místo jak pro Izraelce, pro Židy, tak pro muslimy, tedy pro Palestince, protože oba národy ho považují za naprosto stěžejní pro svoje náboženství,“ připomněla ve vysílání Rádia Česko analytička Asociace pro mezinárodní otázky Irena Kalhousová.

„Nejde pouze o moderní Jeruzalém, ale jde hlavně o staré město, kde jsou posvátná místa jak pro Židy, tak pro muslimy, a to samozřejmě už vůbec nejde rozdělit. Jde tam o dvě věci najednou, a proto je spor do jisté míry neřešitelný,“ podotkla.

'Netanjahu s Obamou budou hledat kompromisy'

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odlétá do Washingtonu, kde se zítra setká s Barackem Obamou. Podle Kalousové se dá očekávat, že americký prezident bude znovu apelovat na zastavení výstavby ve východní části města.

„Ale i Obama si uvědomuje, že Jeruzalém je pro Izraelce něco jiného, než jsou osady na Západním břehu Jordánu. Ohledně Jeruzaléma si myslím, že Obama bude velmi opatrný, protože ví, že tam jsou Izraelci mírně nekompromisní,“ domnívá se analytička.

Jak dodala, postoj izraelského premiéra neustoupit v otázce výstavby může do jisté míry přispět ke zhoršení vztahů s USA, obě strany ale budou spíše hledat vzájemné ústupky:

„Myslím, že Amerika nebude na Izrael tolik tlačit ohledně východního Jeruzaléma, ale bude mít jiné požadavky ohledně jednání, ohledně osad na Západním břehu. Také si myslím, že Netanjahu přijede mnohem smířlivější, to znamená, že výstavba osad ve východním Jeruzalémě pravděpodobně bude odložena, nebo bude prováděna tak, aby to nebylo tak vidět.“

Ladislav Dvořák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme