Izrael chce mezinárodní konferencí upozornit na židovské uprchlíky z arabských zemí

Při zakládání Izraele nebyla jen obrovská vlna palestinských uprchlíků, ale do pohybu se daly také statisíce židovských vyhnanců z arabských zemí. Taková je hlavní myšlenka velké mezinárodní konference, kterou dnes organizuje jeruzalémská vláda. Desetitisíce Židů byly v řadě arabských zemí hlavně ve 40. a v 50. letech terčem perzekuce i násilí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zblízka - židovští uprchlíci: Přílet iráckých uprchlíků do Izraele počátkem 50. let | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Židovský stát chce na své uprchlíky upozornit, aby tak oslabil nároky Palestinců vyhnaných při zakládání Izraele.

Izraelské ministerstvo zahraničí uvádí, že zatímco palestinských uprchlíků bylo pouze 600 tisíc, těch židovských prý bylo 850 tisíc.

Izrael přitom mezi uprchlíky počítá i statisíce Židů, kteří do Izrael odešli dobrovolně, nebo dokonce pod nátlakem sionistických organizací.

Palestinci namítají, že pokud mají být židovští vyhnanci odškodnění, tak od států, ze kterých odešli - tedy především Iráku nebo severoafrických zemí. Palestinci tvrdí, že toto vyrovnání nesmí být na jejich úkor.

Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme