Izrael chce zabránit zbytečnému šikanování cizinců na letišti

Izraelské úřady zřídí na letišti v Tel Avivu speciální pracoviště. To má bránit zbytečnému šikanování přilétajících cizinců. Rozhodl o tom osobně ministr zahraničí Avigdor Liberman. Přibývá totiž stížností na ponižování turistů ze strany bezpečnostních kontrol. Izrael dosud uváděl, že přísné pohovory jsou nezbytné pro boj proti terorismu. Cizinci ale často získávají dojem, že výslechy mají rasistické pozadí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly na letišti | Foto: Jan Rosenauer

„Je nepřípustné, aby renomovaná prezidentka americké univerzity byla zastrašována jen proto, že má libanonské příjmení," prohlásil Lieberman. Reagoval tak na letošní incident, kdy profesorka Donna Shalalová byla vystavena ponižujícímu výslechu. Opravdu má libanonské předky, patří ale k předním zastáncům Izraele mezi americkými akademiky.

Na jaře zase Izraelci deportovali známého španělského klauna Ivana Pradu, který měl vystoupit v palestinském Rámalláhu. Agenti Šin Bet tvrdili, že je v kontaktu s teroristy.

Úřady ročně registrují stovky podobných stížností i ze strany takříkajíc bezejmenných lidí. Lieberman připouští, že dosavadní situace poškozuje reputaci Izraele i turistický ruch.

Břetislav Tureček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme