Izrael chystá odvetu za úterní atentát

Jednotky izraelské armády se začaly stahovat k hranici pásma Gazy. Právě tam by se měl soustředit odvetný úder za úterní sebevražedný atentát militantního hnutí Hamas v Rišon Lecionu, při němž zahynulo 16 osob. Izrael také připravuje dodatečnou mobilizaci záložníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

O tvrdé odvetě a pokračování boje proti ohniskům teroru rozhodl v noci na dnešek na mimořádném zasedání užší politický a bezpečnostní kabinet izraelské vlády. Odvetný útok by se měl soustředit na pásmo Gazy. Vojenská operace má název Ochranná zeď II. a její konkrétní podobu určí premiér Ariel Šaron a ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Právě v pásmu Gazy mají největší základnu militantní hnutí Islámský džihád a Hnutí islámského odporu - Hamas.

Palestinské bezpečnostní složky mezitím zatkly v pásmu Gazy 14 příslušníků militantního hnutí Hamas. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů jde o preventivní opatření, které nařídil palestinský prezident Jásir Arafat. Duchovní vůdce hnutí šajch Ahmad Jásín dnes v této souvislosti obhajoval sebevražedné útoky, protože - jak řekl - jde o boj proti izraelské okupaci. Zároveň potvrdil, že Hamas bude v útocích prokračovat.

Znovu se také zkomplikovala situace kolem betlémské baziliky Zrození Páně. Obklíčení palestinští ozbrojenci totiž požadují další záruky. Podle dohody mezi izraelskými a palestinskými vyjednavači měli ráno z baziliky odejít všichni civilisté; část ozbrojených mužů měla být převezena do pásma Gazy a 13 teroristů mělo v kostele zůstat do doby, než je přijme některá evropská země. Palestinci teď ale požadují, aby s nimi v bazilice zůstal zástupce Evropské unie a chránil je tak před izraelskými vojáky.

Zdenka Turková, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme