Izrael chystá odvetu za úterní atentát

Jednotky izraelské armády se začaly stahovat k hranici pásma Gazy. Právě tam by se měl soustředit odvetný úder za úterní sebevražedný atentát militantního hnutí Hamas v Rišon Lecionu, při němž zahynulo 16 osob. Izrael také připravuje dodatečnou mobilizaci záložníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Zdroj: ČTK

O tvrdé odvetě a pokračování boje proti ohniskům teroru rozhodl v noci na dnešek na mimořádném zasedání užší politický a bezpečnostní kabinet izraelské vlády. Odvetný útok by se měl soustředit na pásmo Gazy. Vojenská operace má název Ochranná zeď II. a její konkrétní podobu určí premiér Ariel Šaron a ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Právě v pásmu Gazy mají největší základnu militantní hnutí Islámský džihád a Hnutí islámského odporu - Hamas.

Palestinské bezpečnostní složky mezitím zatkly v pásmu Gazy 14 příslušníků militantního hnutí Hamas. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů jde o preventivní opatření, které nařídil palestinský prezident Jásir Arafat. Duchovní vůdce hnutí šajch Ahmad Jásín dnes v této souvislosti obhajoval sebevražedné útoky, protože - jak řekl - jde o boj proti izraelské okupaci. Zároveň potvrdil, že Hamas bude v útocích prokračovat.

Znovu se také zkomplikovala situace kolem betlémské baziliky Zrození Páně. Obklíčení palestinští ozbrojenci totiž požadují další záruky. Podle dohody mezi izraelskými a palestinskými vyjednavači měli ráno z baziliky odejít všichni civilisté; část ozbrojených mužů měla být převezena do pásma Gazy a 13 teroristů mělo v kostele zůstat do doby, než je přijme některá evropská země. Palestinci teď ale požadují, aby s nimi v bazilice zůstal zástupce Evropské unie a chránil je tak před izraelskými vojáky.

Zdenka Turková, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme