Izrael chystá propuštění dalších palestinských vězňů

Izraelská vláda schválila propuštění dalších dvou set padesáti palestinských vězňů. Učinila tak z podnětu dosluhujícího premiéra Ehuda Olmerta, který chce posílit takzvaně umírněný tábor palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Výhrady k podobnému propuštění vězňů však má nejen pravicová opozice, ale i část vládního tábora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém

Jeruzalém

Gesto je spojené s nadcházejícím muslimským svátkem Id al-fitr. Zastánci propouštění argumentují, že na svobodu mají vyjít většinou pachatelé drobné kriminality, a nikoli zločinci napojení na teroristické organizace. Odpůrci ale tvrdí, že ani dosavadní propouštění nepřinesla Izraeli žádné ústupky od protistrany.

Izrael vězní okolo deseti tisíc Palestinců - od teroristů, až třeba po lidi s neplatným povolením k pobytu. Stovky Arabů jsou za mřížemi v takzvané administrativní vazbě, tedy bez jakéhokoli rozsudku nebo obvinění. Desítky dalších zase Izrael zadržel jako rukojmí k výměně za vojáka Gilada Šalita, který je už třetí rok v palestinském zajetí.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme