Izraelský premiér píše Zemanovi. Ocenil český parlament za statečnou rezoluci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi český Parlament za kritiku organizace UNESCO. Šlo podle něj o statečnou a inspirativní rezoluci. Během Zemanova působení ve funkci premiéra se podle Netanjahua vztahy mezi oběma zeměmi prohloubily. „Doufám, že Vás budu brzy moci opětovně přivítat v Izraeli," uvedl izraelský premiér v dopise.

Jeruzalém / Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„Poděkoval prezidentovi (Miloši Zemanovi) za dlouhodobou a setrvalou podporu státu Izrael, a to jak ze strany bývalého Československa, tak České republiky, tak pana prezidenta osobně," řekl Radiožurnálu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

Stěhování amerického velvyslanectví do Jeruzaléma se odkládá, rozhodl Trump

Číst článek

Netanjahu v dopise také vyjádřil jménem izraelských občanů nejhlubší uznání za statečnou rezoluci.

„Tato inspirativní rezoluce se objevila v době, kdy je Izrael opětovně nucen bránit nejzákladnější a nezvratné pravdy. Tím, že český parlament oficiálně uznává Jeruzalém jako hlavní město státu Izrael, potvrdil tři tisíce let staré spojení židovského národa s jeho svatým městem," uvedl izraelský premiér.

Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město, což však mezinárodní společenství kvůli anexi jeho východní části odmítá a uznává jako metropoli Tel Aviv. Česko dlouhodobě patří k nejbližším izraelským spojencům. I to Netanjahu v dopise vyzdvihl.

Rezoluci kritizující Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě koncem května odmítla česká Poslanecká sněmovna a vyzvala vládu, aby pozastavila členské příspěvky určené pro UNESCO. Praha by letos měla zaplatit přes 30 milionů korun.

Rezoluce UNESCO kritizuje Izrael za vykopávky ve východním Jeruzalémě a označuje je za porušení mezinárodního práva. Izrael tuto část města obsadil za války v roce 1967, později ji připojil k západním čtvrtím a celé město označil za svou nedělitelnou metropoli. Dohody z 90. let počítaly s tím, že východní Jeruzalém bude hlavním městem palestinského státu.

Netanjahu poděkoval Česku za postoj proti organizaci UNESCO před časem i na Twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme