Izrael se snaží zachovat křehké příměří. Palestincům zrušil zákaz rybaření u pobřeží Pásma Gazy

Izraelská vláda v pátek zrušila zákaz Palestincům rybařit u pobřeží palestinského Pásma Gazy, který vydala v reakci na násilnosti ze začátku měsíce. Informoval o tom zpravodajský web Al-Džazíra s tím, že ze strany Izraele jde o první krok s cílem zachovat křehké příměří a zabránit novému konfliktu mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybáři z Pásma Gazy zpracovávají na břehu ulovené ryby (ilustrační foto) | Foto: Suhaib Salem | Zdroj: Reuters

Nově Izrael stanovil, že námořní pásmo na jihu Pásma Gazy bude 12 námořních mil a na severu šest, uvedl rybářský svaz v Gaze. Několik rybářů se podle něj už vydalo na moře, poprvé během muslimského postního měsíce ramadánu.

Čtyři Izraelci a na tři desítky Palestinců, včetně dvou těhotných žen a tří dětí, přišli o život minulý víkend při bojích mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás, které v Gaze vládne.

Izraelci chtějí pokračovat v útocích na radikály v Pásmu Gazy, Hamás se přiklonil k novému příměří

Číst článek

Šlo o nejtěžší střety od padesátidenní války v roce 2014. Radikálové na Izrael vypálili na 700 raket i střel a izraelská armáda bombardovala přes 300 cílů v Pásmu Gazy.

Izrael často v reakci na útoky ozbrojenců z Gazy omezuje námořní pásma pro rybáře. Letos v březnu ale rozšířil námořní pásmo pro rybáře na 15 námořních mil, z původních devíti námořních mil. Krok byl součástí snahy uvolnit napětí, zatímco se Egypt snažil dojednat v Gaze dlouhodobé příměří mezi Hamásem a Izraelem.

Nevládní organizace už tehdy upozornily, že ani 15 námořních mil ještě nesplňuje podmínky stanovené dohodami z Osla, které byly vyjednané v 90. letech minulého století. V nich se počítá s dvacetimílovým pásmem.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země mezi Izraelem a Egyptem. Konflikt Hamásu s Izraelem a blokáda, kterou vůči Pásmu zavedly Izrael a Egypt po ovládnutí oblasti Hamásem v roce 2007, způsobily na tomto území humanitární krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme