Izrael dokončil vyšetřování incidentu s mezinárodní flotilou

Izraelské námořnictvo se při květnovém zásahu proti mezinárodní flotile dopustilo řady chyb, nikoli ale nedbalosti nebo selhání. K takovému závěru došel vyšetřovací výbor, který se krvavým incidentem zabýval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Izraelští vojáci při zásahu zabili devět tureckých aktivistů. Proti mezinárodní kritice se hájili argumentem, že jednali v ohrožení vlastních životů. Mezinárodní vyšetřování incidentu Izrael odmítl.

Úlohu objasnit incident alespoň v rámci vnitroizraelského vyšetřování nakonec převzal tým vedený generálem ve výslužbě Giorou Eilandem, který zdůraznil, že námořnictvo nebylo připravené na obsazení lodí s násilnými aktivisty. V rámci daných možností prý ale vojáci postupovali správně.

Vyšetřovatelé naopak podrobili kritice velicí struktury a například skutečnost, že námořnictvo málo spolupracovalo s tajnými službami. Právě kvůli tomu prý zasahující vojáky zaskočila tvrdost, s níž se jim postavili turečtí aktivisté.

Izrael má dodatečně zjišťovat i to, nakolik byl zásah v souladu s mezinárodním právem. Toto vyšetřování je ale teprve na začátku.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme