Izrael bojuje s druhou vlnou koronaviru. Zavírá bary, bazény i tělocvičny

Izrael znovu zavírá bary, plavecké bazény a tělocvičny. Vláda varuje i před novým plošným omezení pohybu. Denní přírůstky nově nakažených koronavirem se drží kolem tisíce lidí. Při květnovém uvolňování to přitom byly pouhé desítky případů denně. Nakažených rychle přibývá i na palestinských územích.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy cvičící v ulicích izraelského města Ašdod

Ženy cvičící v ulicích izraelského města Ašdod | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Cestování cizinců do Izraele je podle izraelského ministra turismu Asafa Zamira v blízké době vyloučené. Původně ohlašovaný termín otevření hranic 1. srpna je údajně nereálný.

V Izraeli znovu sledují pohyb lidí, 30 tisíc jich musí do karantény. Parlament jedná o dalších omezeních

Číst článek

Restaurace podle nových omezení fungují, smí se v nich ale najednou stravovat maximálně 20 hostů. Také veřejné autobusy můžou přepravovat jen 20 cestujících.

Izraelský ministr zdravotnictví Juli Edelstein doufá, že dílčími opatřeními předejde novému plošnému omezení pohybu. Desítky lidí v Tel Avivu protestovaly proti nové pravomoci vlády schvalovat protivirová opatření bez parlamentu.

V Izraeli se od vypuknutí pandemie potvrdila nemoc covid-19 již u více než 30 tisíc lidí, přes 330 jich v souvislosti s covidem zemřelo. Nyní je v této devítimilionové zemi na 11 860 nakažených.

Druhá vlna koronaviru

První případ nákazy koronavirem, který se do světa začal šířit koncem loňského roku z Číny, se v Izrael potvrdil 21. února. Prvního vrcholu epidemie dosáhl Izrael na přelomu března a dubna, kdy denně přibývalo několik set, respektive až 700, potvrzených případů denně.

Koncem dubna se situace výrazně zlepšila a vláda začala postupně uvolňovat omezení. Už koncem dubna se otevřely malé obchody či kadeřnictví, v květnu se otevřely školy a koncem května i restaurace.

Během června ale začaly denní počty případů nákazy koronavirem v Izraeli výrazně růst. Ve druhé polovině června jich přibývalo kolem čtyř set denně a na přelomu měsíce vystoupaly denní nárůsty až na 1138 nakažených, což je o několik stovek více, než přibývalo před třemi měsíci.

Teď se ale provádí i výrazně více testů, v neděli jich bylo provedeno 18 948, uvedl deník The Jerusalem Post. Začátkem dubna se jich dělalo maximálně kolem 10 tisíc denně.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme