Izrael evakuoval desítky svých občanů z Káhiry

Izrael v noci evakuoval více než 80 svých občanů z egyptské metropole. Vedení židovskému státu se k tomu rozhodlo poté, co dav Egypťanů přepadl izraelskou ambasádu v Káhiře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující slaví zboření zdi před izraelským velvyslanectvím | Zdroj: Reuters

Stovky lidí nejprve kladivy a beranidly rozbily obranou zeď u výškové budovy, kde diplomatická mise zabírá dvě poslední patra.

Pak Egypťané strhli izraelskou vlajku, pronikli až do recepce velvyslanectví a vyhazovali z oken hebrejsky psané písemnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Břetislav Tureček popisuje přibližuje útok na izraelskou ambasádu

Ještě ráno Izrael tvrdil, že v tu chvíli v budově žádní jeho občané nebyli. Již uprostřed noci totiž izraelský speciál přepravil z Káhiry do Tel Avivu 80 lidí - velvyslance a další diplomaty i jejich rodiny. Postupně ale vychází najevo skutečný průběh událostí.

Uvnitř ještě zůstali zaměstnanci

Na misi se v době útoku ukrývalo ještě šest Izraelců, kteří se loučili se životem. V noci s nimi telefonoval i premiér Netanjahu, po kterém posílali vzkazy svým rodinám. Nakonec tyto lidi na poslední chvíli vysvobodilo speciální egyptské komando a odvezlo je na letiště, odkud se vrátili do Izraele.

Izraelský premiér Egypťanům poděkoval a řekl, že bez jejich rázného zásahu by šest Izraelců pravědpodobně zemřelo.

Potyčky mezi egyptskou policií a demonstranty v ulicích kolem ambasády si vyžádaly tři mrtvé a přes tisíc zraněných.

Incident znamená další prudké zhoršení vztahů mezi oběma státy. Krizová jednání odděleně svolalo izraelské vedení i vojenský režim v Káhiře.

Izraelský velvyslanec Jicchak Levanon odletěl kolem třetí ráno i s rodinou do Izraele. Naopak egyptský ministr zahraničí Muhammad Kámil Amr oznámil spěšný návrat z evropského turné, aby se mohl účastnit krizového zasedání egyptské vlády.

Egyptští politici přepadení ambasády odsuzují a objevilo se tvrzení, že útok vyprovokovaly zahraniční síly.


Zvětšit mapu

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme