Měli jsme velmi dobré přátele asi 200 metrů od čáry, říká Izraelec od hranic s pásmem Gazy

Před týdnem zaútočila izraelská armáda na ozbrojence v pásmu Gazy. Následné vzájemné boje trvaly tentokrát jen jeden víkend. Přesto za pouhé dva dny zemřelo v Gaze v důsledku bojů pět desítek lidí. Část z nich byli ozbrojenci, část civilisté. Patnáct obětí byly děti. Mezi palestinskou exklávou a nedalekými izraelskými kibucy je dnes neprostupná hradba. Bývalo to ale jinak.

Nachal Oz Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi palestinskou exklávou a nedalekými izraelskými kibucy je dnes neprostupná hradba

Mezi palestinskou exklávou a nedalekými izraelskými kibucy je dnes neprostupná hradba | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Měli jsme támhle velmi dobré přátele, rodinu asi 200 metrů od čáry. A každou sobotu jsme je navštěvovali, poseděli jsme, a večer jsme se vrátili domů.“ Izraelec Danny Rahamim se dívá přes hraniční plot na několik stovek metrů vzdálené palestinské domy, které stojí v pásmu Gazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starší Izraelci na jihu země i Palestinci v Gaze si pamatují srdečné sousedské vztahy. Více si poslechněte v reportáži Štěpána Macháčka

Danny už je v důchodu a rád provází návštěvníky po svém kibucu Nachal Oz. „Když jsem se tu ve v roce 1983 ženil, měl jsem na svatbě pět palestinských kamarádu z Gazy. Měli jsme velmi přátelské vztahy. To trvalo až do první intifády v roce 1987.“

Stojíme teď s Dannym za plotem kibucu a před námi je několik set metrů pole k hranici s pásmem Gazy, pak je ještě několik set metrů volného prostranství, a pak už se zvedají první domy čtvrti Šudžáíja naproti v pásmu Gazy, takže všechno je odtud z kibucu vidět jako na dlani, a pochopitelně i obráceně.

V Gaze se cítil normálně

„Tamhle býval jen takový primitivní plot. Jezdil jsem do Gazy denně nakupovat. A na každé narozeniny mé ženy jsem tam jel na zlatnický trh koupit jí nějaký dárek.“ Danny vzpomíná na krásné písečné pláže, na které se lidé z kibucu jezdili v sedmdesátých a osmdesátých letech rádi koupat. V Gaze se cítili naprosto normálně. Dneska mají Izraelci do pásma Gazy přísný zákaz vstupu od vlastní vlády.

I když se několik stovek obyvatel kibucu Nachal Oz už patnáct let utíká každou chvíli schovat do krytů před ostřelování z Gazy, vůči Palestincům nezahořkli. „Můj názor sdílí většina obyvatel kibucu, to vím. A to je, že většina lidí v Gaze chtějí žít klidný, normální život, tak jako všichni lidi na světě. Jsou ale rukojmími teroristických organizací, a to je škoda.“

Teď jsme v části kibucu, která dělá kibuc kibucem, tedy v kravíně. Tady v ohradě jsou stovky černobílých stračen, a s Dannym si povídám o tom, co lidí dnes do poměrně nebezpečné oblasti přivádí.

„Obyvatel tady přibývá, nejen v našem kibucu, ale v celém západním Negevu. Města, Mošavy, všechno se rozrůstá a nový přistěhovalci říkají, že usazením se tady dávají životu nový smysl. Říkají, že tohle je naše země, náš domov, a nehodlají ji opustit, tomu my říkáme sionismus.“

Danny sám tu má už vnoučata, v kibucu Nachal Oz se lidé naučili s válkou žít, stejně jako jejich sousedé přes pole v pásmu Gazy.

Štěpán Macháček, mja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme