Příměří v Pásmu Gazy? Izrael to popírá, ale mluví o pokroku při vyjednávání s Hamásem

Jordánský list Al-Ghad s odvoláním na činitele Hamásu napsal, že v pondělí dopoledne začne v Pásmu Gazy platit klid zbraní mezi touto terorestickou palestinskou organizací a Izraelem. Izrael to ale vzápětí podle agentury DPA popřel. Server deníku Haarec nicméně napsal, že příbuzní unesených Izraelců byli informováni o „významném pokroku“ ve vyjednáváních s Hamásem.

Sledujeme online Gaza/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské síly provádějí zátah v Gaze

Izraelské síly provádějí zátah v Gaze | Foto: Israeli Army | Zdroj: Reuters

Boje by podle činitele Hamásu měly dočasně ustat v 11.00 místního času (10.00 Středoevropského času), což by mělo umožnit propuštění alespoň části ze zhruba 240 rukojmích, které Hamás a další radikální palestinské organizace v Gaze zadržují.

Jeden z izraelských činitelů to rychle popřel a uvedl, že žádná taková dohoda není.

‚Důkaz nade vši pochybnost.‘ Pod nemocnicí Šifá jsme objevili 55 metrů dlouhý tunel, tvrdí Izrael

Číst článek

Tomu, že se možná blíží, ale naznačují vyjádření politiků i zprávy médií v posledních dnech a hodinách. Příbuzní unesených byli informování o značném pokroku v jednáních i o tom, že mohou trvat ještě několik dní.

Podobně se v neděli vyjádřil izraelský velvyslanec v USA Michael Herzog. Katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, jehož země jednání pomáhá zprostředkovat, zase sdělil, že šance na dosažení dohody mezi Izraelem a Hamásem se zvýšila.

Podle listu The Washington Post by dohoda měla zahrnovat přerušení bojů na nejméně pět dnů a postupné propuštění minimálně 50 rukojmích.

Palestinská radikální hnutí se rukojmích zmocnila při nečekaném útoku na Izrael ze 7. října. Ten si vedle toho vyžádal na 1200 obětí, převážně civilistů. Izraelská masivní odveta připravila v Gaze o život na 13 tisíc lidí, taktéž převážně civilistů.

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme