Izrael neokupoval Pásmo Gazy, míní Žantovský. ‚Kontroloval ho ze všech stran,‘ namítá Barša

Izrael a Hamás se navzájem obviňují z útoku na nemocnici v Gaze, při kterém údajně zahynulo několik stovek lidí a jehož okolnosti se nedají nezávisle ověřit. Jsou izraelské vojenské operace, které mají zničit Hamás v hustě osídleném Pásmu Gazy, ospravedlnitelné? „Musí se zajistit, že se takový útok nebude opakovat,“ tvrdí někdejší politik Michael Žantovský. „Drtivá většina zabitých jsou vždycky civilisté,“ upozorňuje politolog Pavel Barša.

Pro a proti Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci si v Gaze prohlížejí škody po izraelských úderech, které následovaly po překvapivém útoku Hamásu

Palestinci si v Gaze prohlížejí škody po izraelských úderech, které následovaly po překvapivém útoku Hamásu | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

„Izrael má jednoznačně právo na obranu. To mu přiznává článek 51 charty Spojených národů. Je přiznáno každému státu, který je napaden takto nelidským způsobem,“ vysvětluje v diskuzním pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus bývalý velvyslanec v Tel Avivu a poradce prezidenta Václava Havla Michael Žantovský. Dodává, že obrana musí být „přiměřená“ a musí se vyhýbat civilním cílům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou i přes to izraelské vojenské operace ospravedlnitelné? Diskutují bývalý velvyslanec v Tel Avivu Michael Žantovský a politolog z Karlovy Univerzity Pavel Barša

Otázka, zdali Izrael překročil limity mezinárodního práva, je ale podle něj složitá. „Není to jenom o tom: ‚Oni nám zabili tolik a tolik lidí a my jim zabijeme tolik a tolik lidí‘. Musí se zajistit, že se takový útok nebude opakovat,“ zdůrazňuje bývalý diplomat.

Pavel Barša ale upozorňuje, že přiměřenost znamená minimalizaci civilních obětí. „Drtivá většina zabitých jsou vždycky civilisté. A to není ani tak věcí volby Hamásu, ani Izraele. To je situace okupovaného území, které má jednu z největších hustot obyvatelstva na světě,“ doplňuje politolog z Univerzity Karlovy.

Okupované území?

Neadekvátní jsou pak podle něj srovnání s holokaustem, která se ve veřejném prostoru objevují.

Při teroristickém útoku Hamásu zemřel mladý Čech. V Izraeli byl navštívit přítelkyni

Číst článek

„Tady jde o spor okupované společnosti a okupující mocnosti. To je politická otázka, kterou se Izrael posledních deset let snažil vytěsnit. Světové veřejnosti tvrdí, že bojuje s Hamásem, ale že Palestinci jsou jeho sousedé, a úplně opomíjí, že tito sousedé jsou jeho státem okupováni,“ myslí si.

Michael Žantovský ale namítá, že Pásmo Gazy okupované není. „Izrael se v roce 2005 jednostranně z Pásma Gazy stáhnul. Neponechal tam jediného vojáka ani administrátora.“ Jiná je ale situace na Západním břehu Jordánu, kde v omezené míře izraelská vláda s vládou Palestinské autonomie spolupracuje.

„Toto je mýtus izraelské propagandy,“ zpěčuje se Barša. Izrael totiž podle něj Pásmo Gazy kontrolovat nepřestal. „Pokud cizí moc, i když nemá na jiném území své vojáky, kontroluje místo ze vzduchu, ze všech stran a z moře, tak je to okupace,“ dodává politolog Barša.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu nahoře v článku. 

Karolína Koubová, fos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme