Izrael postaví v Golanech osadu pro stovky Židů. Pojmenuje ji po americkém prezidentu Trumpovi

Izraelská vláda v neděli schválila plán na výstavbu nové nelegální osady v okupovaných Golanských výšinách nedaleko hranic se Sýrií. Pojmenuje ji Trumpovy výšiny po americkém prezidentovi. Informuje o tom například server amerického týdeníku Time.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Donald Trump | Foto: Amir Cohen/Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Osada by měla nabídnout byty pro tři stovky židovských rodin, píše Time. Výstavba Trumpových výšin vyjde v přepočtu na téměř 55 milionů korun. Oblast bude třeba zbavit nášlapných min.

Izrael obsadil původně syrské území Golanských výšin v roce 1967 během války na Blízkém východě. Začátkem osmdesátých let minulého století je pak připojil ke svému území.

Většina zemí světa to považuje za porušení mezinárodního práva. Výstavba osad je z hlediska mezinárodního práva nelegální, protože je Izrael staví na okupovaném území. Takový postoj má také Česko.

Postoj Spojených států ale loni změnil prezident Donald Trump. Strategickou náhorní plošinu oficiálně uznal jako součást Izraele. S nápadem pojmenovat novou obec po Trumpovi poté přišel izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podle něj je to dobrý způsob, jak vyjádřit šéfovi Bílého domu vděk.

Na anektované části výšin žije na 23 tisíc drúzů, což je arabsky hovořící náboženská menšina žijící rovněž v Sýrii a Libanonu, a asi 26 tisíc židovských osadníků.

Izrael od války v roce 1967 také okupuje Západní břeh Jordánu. V tamních osadách žije přes 400 tisíc Židů. Jejich výstavba je ale z hlediska mezinárodního práva a OSN nelegální, protože jsou na okupovaném území.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme