Zastavení bojů denně na čtyři hodiny. Izrael podle Bílého domu souhlasí s humanitární pauzou

Izrael podle Bílého domu souhlasil se zavedením čtyřhodinových pauz v bojích s teroristickým hnutím Hamás, a to počínaje čtvrtkem, píše agentura Reuters. Oproti předchozím vyjednaným pauzám, během kterých se například přesouvali propuštění rukojmí, mají tyto pravidelné přestávky umožnit lidem odejít ze severu Pásma Gazy, kde jsou pozemní boje i izraelské bombardování nejintenzivnější.

Sledovali jsme online Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská armáda vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy k opuštění této oblasti a přesunu na jih opakovaně

Izraelská armáda vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy k opuštění této oblasti a přesunu na jih opakovaně | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Spojené státy podle mluvčího Bílého domu pro bezpečnost Johna Kirbyho mají ujištění Izraele, že ve vyznačených oblastech severu Pásma Gazy nebude provádět bojové operace.

„Stále se obáváme, že Hamás bude lidem bránit v útěku. Věříme ale, že tyto pauzy jsou krokem správným směrem,“ dodal Kirby.

Izrael převezme po válce ‚bezpečnostní odpovědnost‘ za Gazu. Je to nutné, říká Netanjahu

Číst článek

Izraelská armáda vyzvala obyvatele severu Pásma Gazy k opuštění této oblasti a přesunu na jih opakovaně, a to i před zahájením pozemní invaze.

Nicméně vzhledem k velkému počtu lidí, humanitární krizi, údajným snahám Hamásu bránit palestinským civilistům v odchodu a také faktu, že někteří sever Pásma Gazy opustit nechtějí kvůli obavám, že se už nebudou moci vrátit, tam mnoho lidí zůstává.

Izrael také tvrdí, že bojovníci Hamásu mají svá velitelská centra v nemocnicích i pod nimi v podzemí.

Podle aktuální bilance palestinských úřadů ovládaných Hamásem zemřelo v Pásmu Gazy od 7. října už 10 812 Palestinců. Údaj z válečné zóny nelze bezprostředně nezávisle ověřit, „tisíce“ palestinských civilních obětí ale potvrdil tento týden bez bližšího upřesnění i Pentagon.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme