V Izraeli se bojí obvinění z genocidy. Soud může vydat příkaz k zastavení palby

Někteří izraelští činitelé mají podle serveru listu Haarec obavu z toho, že by Mezinárodní soudní dvůr mohl Izrael obvinit z genocidy v Pásmu Gazy. Na soudní dvůr se kvůli izraelskému vojenskému postupu v Gaze, kde už podle Hamásem ovládaných úřadů zemřelo kolem 22 000 Palestinců, koncem minulého roku obrátila Jihoafrická republika, podle níž by se Izrael měl zodpovídat právě z genocidy.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci, kteří uprchli ze svých domovů, se ukrývají ve stanovém táboře ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy

Palestinci, kteří uprchli ze svých domovů, se ukrývají ve stanovém táboře ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy | Foto: Ibraheem Abu Mustafa | Zdroj: Reuters

Haarec v článku píše o obavách bezpečnostních činitelů a státního zastupitelství a informuje o vysoce postaveném izraelském právním expertovi, který v uplynulých dnech varoval nejvyšší vedení izraelské armády před „reálným nebezpečím, že soud vydá příkaz vyzývající Izrael k zastavení palby“. Izrael by podle odborníka byl takovým rozhodnutím vázán.

Pokud by takto soud rozhodl, panuje podle deníku obava, že by to vedlo k izolaci Izraele a třeba také sankcím vůči němu či bojkotu izraelských firem.

Jihoafrická republika ve svém podání Mezinárodnímu soudnímu dvoru tvrdí, že Izrael v Gaze páchá genocidu a netrestá osoby, které ke genocidě podněcují. Je také přesvědčena, že se Izrael dopouští válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Civilní oběti

Izrael, který masivní vojenskou operací reaguje na říjnový útok palestinského teroristického hnutí Hamás, jenž si v Izraeli vyžádal kolem 1200 mrtvých, to popírá a tvrdí, že dodržuje mezinárodní právo. Kritiky kvůli vysokému počtu civilních obětí či tomu, že na začátku války Gazu zcela odřízl od dodávek vody, potravin či léků, se mu ale opakovaně dostává i od mezinárodních organizací a spojenců.

Izrael snižuje počet vojáků v Gaze a stahuje tanky. Blíží se změna taktiky, uvádějí média

Číst článek

Expertka na mezinárodní právo z Haifské univerzity Shelly Aviv Jeiniová je přesvědčena o tom, že jihoafrickou stížnost nelze brát na lehkou váhu. K prokázání zločinu genocidy je podle ní potřeba dvou věcí – jednak dokázat záměr vyhladit určitou skupinu lidí a jednak ukázat na konkrétní činy, které tento cíl naplňují.

Podotýká, že podle Jihoafrické republiky první bod dokládají vyjádření vysoce postavených izraelských činitelů a veřejná atmosféra v Izraeli, kde někteří hovoří o vymazání Gazy z mapy nebo jejím srovnání se zemí. Na druhý bod pak podle africké země ukazují rozsáhlé škody způsobené civilistům v Gaze či hlad, kterým trpí.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Extremistická vyjádření

Další právnický expert Eliav Lieblich z univerzity v Tel Avivu má za to, že některá extremistická vyjádření vysoce postavených izraelských činitelů skutečně mohou být považována za důkaz záměru ublížit civilním obyvatelům Gazy.

‚Dokola opakující se horor.‘ Do Izraele jsem se vrátil už asi padesátkrát, popisuje válečný reportér Chauvel

Číst článek

Zároveň by podle něj ale pro Jihoafrickou republiku bylo složité prokázat, že existuje přímá souvislost mezi vyjádřeními některých politiků a vojenskými akcemi izraelské armády. „Ale tato nezodpovědná prohlášení o vymazání Gazy budou vyžadovat, aby Izrael vysvětlil, proč takový záměr nemá,“ míní.

Mezinárodní soudní dvůr sídlí v haagském Paláci míru v Nizozemsku a je jedním z šesti hlavních orgánů OSN. Jeho hlavním úkolem je řešit spory mezi státy a podávat posudky o právních otázkách na žádost oprávněných orgánů.

Soud se zabývá například četnými územními spory, v posledních letech ale rovněž otázkami genocidy. Rozsudky jsou konečné a nelze se proti nim odvolat, soud ale zároveň nemá žádné pravomoci, jak státy donutit, aby se jeho rozhodnutím řídily.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme