Izrael nabízí propuštění 50 palestinských žen. Výměnou chce od Hamásu další rukojmí z Gazy

Izrael schválil zahrnutí 50 palestinských vězeňkyň na seznam osob, které mají být propuštěny, pokud teroristické palestinské hnutí Hamás propustí další izraelská rukojmí držených v Pásmu Gazy. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters úřad izraelského premiéra. Podle izraelského armádního rozhlasu už vláda dostala seznam rukojmí, která mají být propuštěna v úterý, informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců, čekali na palestinské vězně

Ve věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců, čekali na palestinské vězně | Foto: Ali Sawafta | Zdroj: Reuters

Izrael zároveň potvrdil, že v pondělí výměnou za propuštěná rukojmí propustil 33 palestinských vězňů. Podle agentury Reuters média blízká Hamásu upřesnila, že Izrael na základě dohody o dočasném klidu zbraní propustil 30 palestinských dětí a tři ženy, nelze to ale ověřit z nezávislého zdroje.

O už čtvrté výměně rukojmí Hamásu a palestinských vězňů z izraelských věznic v pondělí nejdříve informoval Katar, který zprostředkoval dohodu o nynějším příměří. Jedenáct rukojmích, které propustil Hamás, už je v Izraeli, kde musí propuštění nejdříve podstoupit lékařskou prohlídku a podle deníku Times of Israel se už v nemocnicích setkávají se svými příbuznými.

Propuštěno bylo devět dětí, včetně jedněch tříletých dvojčat, a dvě matky, všichni z kibucu Nir Oz.

Podle zpravodajského webu Axios obdržel Izrael seznam deseti rukojmí, která mají být propuštěna v úterý. Úřad izraelského premiéra to zatím nekomentoval.

Slzný plyn

Jednání s Hamásem i Kyjevem. Katar je na cestě stát se nepostradatelným mezinárodním aktérem

Číst článek

Izrael výměnou propustil dalších 33 palestinských vězňů. Reuters píše, že před věznicí Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu se v noci na úterý shromáždily desítky Palestinců mávajících vlajkami Palestiny, Hamásu a Islámského džihádu, když čekali na propuštění vězněných Palestinců.

Palestinští svědci tvrdili, že izraelská armáda do davu vypustila slzný plyn, informace není ověřená z nezávislého zdroje. Podle AP už autobus Červeného kříže s propuštěnými vězni dorazil do Ramalláhu, kde je v ulicích vítaly slavící davy.

Šlo o závěrečnou výměnu z dohodnutých a realizovaných čtyř; dohromady se takto mělo dostat na svobodu ze zajetí Hamásu 50 rukojmí, zejména dětí a žen, a také asi 150 Palestinců vězněných v Izraeli, rovněž hlavně ženy a mladiství.

Podle agentury Reuters Hamás dosud propustil 69 ze zhruba 240 rukojmí, která zajal 7. října při vpádu do jižního Izraele, při němž bylo podle izraelských údajů zabito na 1200 lidí. Izraelská odveta si v Pásmu Gazy vyžádala podle tamních úřadů kolem 15 000 životů, včetně několika tisíc dětských, informace ale nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Izrael a Hamás se dohodly na prodloužení příměří o dva dny. Teroristé pustí dvacet rukojmích

Číst článek

Agentura AP uvádí, že během nynějšího příměří Hamás zatím propustil 51 Izraelců a 19 rukojmích jiných národností. Hamás a další radikálové tak nyní zadržují až 175 rukojmí.

Současně s výměnami platilo po čtyři dny příměří. Katarská diplomacie v pondělí večer oznámila, že přestávka v bojích bude v úterý prodloužena o další dva dny. Za tu dobu se očekává propuštění dalších 20 Izraelců výměnou za 60 vězňů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme