Zatkli jsme 15 členů Hamásu na Západním břehu Jordánu, oznámila izraelská armáda

Informovala o tom agentura AP. Zadržení se podle armády snažili šířit aktivity Hamásu na Západním břehu Jordánu, kde vládne palestinská strana Fatah. V sobotu Hamás obvinil Izrael z atentátu na palestinského učitele a příslušníka Hamásu v Malajsii.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci (ilustrační foto) | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

V uplynulých týdnech na hranici mezi Gazou a Izraelem panuje zvýšené napětí v důsledku protestů Palestinců, kteří žádají návrat do své domoviny a konec blokády. Izraelští vojáci během protestů zabili přes 30 Palestinců a dalších 1600, kteří se přiblížili k hraničnímu plotu, zranili. Zabit v pátek byl mimo jiné patnáctiletý chlapec.

Izrael slaví sedmdesát let existence. Armáda je připravená na íránský útok

Číst článek

Násilí si vyžádalo hlasitou mezinárodní kritiku, Izrael se ale hájí tím, že pouze chrání své hranice před Palestinci, kteří házejí kameny a zápalné láhve a zapalují pneumatiky. Izrael rovněž tvrdí, že Hamás protesty používá jako záminku k páchání útoků.

Hnutí Hamás ovládá Pásmo Gazy od roku 2007 a od té doby vedlo s Izraelem už tři války. Na hranicích s Gazou od posledního ozbrojeného konfliktu v roce 2014 přetrvával relativní klid.

Násilí znovu propuklo až loni v prosinci, kdy americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Hamás tehdy vyhlásil další intifádu, tedy povstání proti Izraeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme