Symbol zvěrstev Hamásu. Mladá žena, kterou bojovníci unesli z hudebního festivalu, je po smrti

Shani Louková, mladá žena, kterou 7. října bojovníci radikálního palestinského hnutí Hamás v Izraeli unesli z hudebního festivalu v kibucu Reim, je po smrti. V neděli to její matce sdělila izraelská armáda, informoval německý zpravodajský portál ntv.de. Německý kancléř Olaf Scholz označil úmrtí ženy za hroznou zprávu, která podle něj ukazuje barbarství hnutí Hamás.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek Shani Loukové na demonstraci v Tel Avivu.

Snímek Shani Loukové na demonstraci v Tel Avivu. | Zdroj: Reuters/Ammar Awad

„Bohužel jsme dostali zprávu, že moje dcera už nežije,“ řekla Ricarda Louková, matka dvaadvacetileté Shani. Ta se stala jedním ze symbolů zvěrstev, kterých se Hamás během nečekaných útoků na izraelském území dopustil na civilistech.

Videa na sociálních sítích ukazovala Loukovou, jak s dalšími lidmi bezstarostně tančí na festivalu v kibucu Reim v Negevské poušti, krátce nato se ale objevily záběry, na kterých několik bojovníků Hamásu polonahou ženu s vykroucenýma nohama odváží naloženou na korbě pick-upu.

Na videu ji rozeznala vlastní matka, která byla původně katolička, konvertovala ale k judaismu a odstěhovala se do Izraele.

Ricarda Louková řekla, že tělo Shani se sice nenašlo, našel se ale úlomek její lebky, na základě kterého ji vyšetřovatelé identifikovali. Matka nyní předpokládá, že její dcera zemřela hned 7. října, píše agentura DPA.

Původně se však domnívala, že utrpěla těžká zranění a nachází se někde v Pásmu Gazy.

Právo na obranu

Rodina, jejíž část žije v německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko, se zasazovala o to, aby Hamás propustil všechny rukojmí zajaté při útoku ze 7. října.

Německá vláda podle agentury Reuters potvrdila, že při útoku zemřel německý občan, aniž sdělila podrobnosti. Za hroznou zprávu označil úmrtí ženy v pondělí odpoledne kancléř Scholz, který je na návštěvě v Nigérii.

Černochová vyzvala k vystoupení Česka z OSN. ‚Nerozmyšlené, spíše impulzivní,‘ hodnotí odborník

Číst článek

„Ukazuje to celé barbarství, které je za útokem Hamásu,“ řekl podle serveru Die Welt Scholz. Podle kancléře je nutné, aby se hnutí Hamás z útoku zodpovídalo, a že Izrael má právo na obranu.

Izraelská armáda o tom, že jejich blízké unesl Hamás, vyrozuměla už 239 rodin. Mezi unesenými je i několik lidí s německým občanstvím. Na 40 lidí se nadále pohřešuje, kvůli špatnému stavu mnohých pozůstatků identifikace ještě neskončila.

Při útoku Hamásu zemřelo v Izraeli podle izraelských úřadů přes 1400 lidí, zejména civilistů. Odvetné operace izraelské armády v Pásmu Gazy už si podle místních úřadů, nad nimiž má od roku 2007 kontrolu Hamás, vyžádaly více než 8000 obětí na životech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme