Izrael hrozí útokem na sídlo Jásira Arafata

Izraelská armáda oznámila, že se chystá zaútočit na sídlo šéfa palestinské autonomie Jásira Arafata v Ramalláhu. Má za to, že uvnitř prezidentského komplexu se skrývají vrazi izraelského ministra Zeeviho. Podle blízkovýchodního zpravodaje Radiožurnálu Jaromíra Janeva může útoku izraelských vojáků zabránit už jen kapitulace Arafatových lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sídlo J. Arafata v Ramalláhu | Foto: ČTK/AP
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: schyluje se k útoku

Izraelská vojenská jednotka v sobotu večer obsadila komplex budov prezidenta autonomie Jásira Arafata v Ramalláhu. Vojáci megafonem vyzývají, aby lidé v Arafatově doprovodu vyšli s rukama nad hlavou a s bílou látkou v ruce. Katarská televize Al-Džazíra odvysílala záběry Arafata, jak při svíčce, obklopen nejbližšími spolupracovníky, předčítá prohlášení. Odvysílala také nepříliš kvalitní záznam jeho hlasu, kde Arafat říká, že vojáci chtějí zaútočit.

Podle tiskových agentur a korespondentů izraelského deníku Haarec jsou izraelští vojenští představitelé přesvědčeni, že spolu s Arafatem a jeho spolupracovníky jsou ve dvou opevněných kancelářích i vrazi izraelského ministra Zeeviho. Na něj příslušníci ozbrojeného křídla Lidové fronty pro osvobození Palestiny spáchali atentát v říjnu loňského roku. Palestinci považují celý incident za snahu o likvidaci Jásira Arafata.

Na Blízký východ současně zamířili zvláštní vyslanci Ruska, Spojených států, Evropské unie a OSN. Emisaři chtějí přimět obě znepřátelené strany, aby splnily všechny body rezoluce Rady bezpečnosti. Ta mimo jiné požaduje stažení Izraele z okupovaných území. Podle šéfa ruské diplomacie Ivanova se vyslanci mají setkat i s Jásirem Arafatem. Židovský stát dnes vyzval k evakuaci cizinců z palestinských měst. Podle palestinského kabinetu tak Izraelci zřejmě plánují totální okupaci autonomních území.

Večer z Izraele přišla zpráva o dalším sebevražedném atentátu. Útočník si tentokrát vybral oblíbenou telavivskou kavárnu, která byla plně obsazena. Atentátníka nálož roztrhala, mezi návštěvníky podniku jsou tři desítky zraněných. K činu se přihlásily Brigády od Al-Aksá, které jsou složkou Arafatova hnutí Fatah. Pozorovatelé poukazují na to, že k atentátu došlo i přes obrovská bezpečnostní opatření v zemi.

Americký prezident George Bush vyjádřil pochopení pro zásah izraelské armády na palestinských územích. Předák autonomie Jásir Arafat by podle jeho slov mohl udělat "mnohem víc" než dosud, aby zabránil protiizraelským útokům. V dané situaci má proto Bush pochopení pro právo Izraele na sebeobranu.

V centru Ramalláhu, který od pátku obléhá izraelská armáda, zahynulo v sobotu při přestřelkách nejméně pět palestinských policistů a jeden izraelský voják. Jak hlásí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, izraelští vojáci také obklíčili dům, ve kterém se měla nacházet řada příslušníků palestinských bezpečnostních složek.

Prezident autonomie Jásir Arafat je se svými spolupracovníky stále odříznut od světa v jedné z místností prezidentského komplexu v Ramalláhu, bez přívodu elektrického proudu, vody a telefonního spojení. Přízemí budovy obsadili izraelští vojáci.

Podle katarské televize Al-Džazíra v ulicích správního střediska palestinské autonomie docházelo po celý den k přestřelkám mezi Palestinci a izraelskými vojáky. Armáda v sobotu rozšířila své operace i na oblast Betléma a na města Nábulus a Hebron. Vojáci také zatýkají vysoké představitele palestinských organizací, kteří jsou podle Izraele zodpovědní za útoky proti izraelským cílům. Zatčeno údajně bylo přes 150 lidí.

Podle pozorovatelů je situace v Ramalláhu velmi vážná. Katarská televize Al-Džazíra odvysílala záběry pěti palestinských policistů, kteří byli údajně zastřeleni izraelskými vojáky z blízka do hlavy. Izraelská armáda se také podle informací získaných redaktory arabského vysílání BBC snaží z města dostat zahraniční novináře a všechny cizince.

Bezpečnostní rada OSN požaduje po Izraeli stažení vojenských jednotek z Ramalláhu a obsazených palestinských území. Rezoluci schválenou 14 hlasy podpořili i Američané. Zástupci Spojených států tak změnili své včerejší stanovisko k izraelské odvetě. Ministr zahraničí Colin Powell totiž v pátek vyjádřil podporu izraelské vojenské operaci, která následovala po sérii atentátů vůči izraelským civilistům.

Generální tajemník světové organizace Kofi Annan vyzval Palestince, aby přestali s teroristickými útoky a Izrael požádal, aby zastavil útoky proti palestinské správě.

Izraelský vyslanec v OSN Jehuda Lancry na nočním zasedání Rady bezpečnosti hájil páteční operaci izraelské armády, která obsadila Ramalláh a zaútočila na sídlo palestinského vůdce Jásira Arafata. "Izrael nemá zájem okupovat jakékoli území pod palestinskou správou, ale chce jen vymýtit teroristickou síť, která tu existuje. Až to uděláme, budeme mít - tak jako jsme vždycky měli - ruku nataženou k míru," prohlásil Lancry.

Snímky z Ramalláhu najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme