Izrael i přes pokračující palestinské útoky pustil do Gazy humanitární konvoj

Izrael vpustil do palestinského pásma Gazy čtyřicet kamionů s humanitárními dodávkami. Židovský stát se tak rozhodl splnit své mezinárodní závazky i přesto, že právě z Gazy na jeho území stále dopadají desítky raket a granátů. Obvykle Izrael na podobné útoky reaguje naopak, tedy zavíráním hraničních přechodů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palestinský demonstrant v převleku Santa Clause | Zdroj: ČTK

Kromě potravin se k Palestincům dostaly léky, plyn na vaření a palivo pro elektrárnu. Toho všeho je v pásmu nedostatek. I v době, kdy Palestinci na židovský stát nestřílejí, totiž Izrael silně omezuje zásobování Gazy.

Jeden pravicový poslanec dnes také v Izraeli vyzval k soudnímu procesu s ministrem obrany Ehudem Barakem. Ten prý vpuštěním konvoje do Gazy napomáhá nepříteli v době války.

Otevření přechodů přišlo za situace, kdy Palestinci odpálili na Izrael za dva dny už kolem stovky raket a granátů. Anonymně vystupující vojenští činitelé v tisku tvrdí, že protiúder je na spadnutí. Egypt už také v očekávání izraelské ofenzívy posílil zabezpečení své část hranice s Gazou.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme