Hrozba nového konfliktu. Írán může na Izrael zaútočit během několika dnů, varují americké tajné služby

Americké zpravodajské služby očekávají velký íránský útok na Izrael, přijít může během několika dnů. Situace na Blízkém východě se zhoršila po izraelském náletu na íránský konzulát v Damašku. Při něm zemřelo sedm členů íránských revolučních gard včetně dvou generálů. V reakci na to vyzval nejvyšší íránský duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí k potrestání Izraele.

Od stálého zpravodaje Teherán/Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán slibuje odplatu za izraelský útok v Damašku, který prvního dubna zabil dva generály íránských Revolučních gard a dalších pět důstojníků

Írán slibuje odplatu za izraelský útok v Damašku, který prvního dubna zabil dva generály íránských Revolučních gard a dalších pět důstojníků | Zdroj: ČTK / AP

Izrael pracuje s několika variantami toho, jak by útok Íránu mohl vypadat. Očekává přímý útok vysoce přesnými raketami a drony, které by mířily na izraelské vojenské a vládní cíle, i napadení ze strany íránských spojenců.

Jemenští Húsíové a podobné skupiny by mohly zaútočit z těsné blízkosti izraelských hranic. Húsíové už od listopadu útočí na nákladní lodě v Rudém moři a Adenském zálivu, tvrdí, že tím vyjadřují solidaritu s Palestinci v Pásmu Gazy.

Nejvyšší íránský duchovní vůdce, ajatolláh Alí Chameneí vyzval k potrestání izraelského náletu na konzulát v Damašku.

Izrael zaútočil na íránský konzulát v Damašku. Zemřelo sedm lidí včetně dvou generálů

Číst článek

Na jeho projev reagoval izraelský ministr obrany Yoav Gallant a ministr zahraničí Israel Katz. Uvedli, že pokud Írán na Izrael skutečně zaútočí, bude Izrael reagovat a zasáhne přímo Íránské území.

„Pokud Írán zaútočí ze svého území – Izrael odpoví a zaútočí v Íránu,“ napsal na sociální síti X Katz. 

Podle agentury Bloomberg útoky na Izrael ze strany Íránu a jeho spojenců očekávají i americké tajné služby. Jsou přesvědčené, že otázka nezní, zda íránský útok přijde, ale kdy.

Hrozbu nového konfliktu berou vážně i některé světové aerolinky. Německá Lufthansa od čtvrtka zrušila lety do íránské metropole Teheránu.

„Situaci na Blízkém východě neustále sledujeme a jsme v úzkém kontaktu s úřady. Bezpečnost našich klientů a členů posádek je pro Lufthansu nejvyšší prioritou,“ řekl agentuře Reuters mluvčí společnosti.

Íránské ministerstvo obrany kvůli vojenskému cvičení pozastavilo nad městem letecký provoz.

Štěpán Macháček, jud Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme