Izrael je v pohotovosti, rakety už dopadly i na sever země

V Izraeli se spekuluje s náznaky otevření druhé fronty. Na sever země totiž dnes dopadly nejméně dvě rakety vypálené z Libanonu. Jedna ze střel poničila domov pro seniory ve městě Nahárija. Záchranáři ohlásili dva lehce zraněné lidi. Několik dalších lékaři ošetřili kvůli šoku. Izraelská armáda obratem odpověděla dělostřeleckou palbou do míst, odkud rakety odstartovaly. Libanon útok odsoudil a slíbil vyšetřit, kdo rakety odpálil. Izraelem podezíraný šíitský Hizballáh tuto možnost popřel a od incidentu se distancoval. Mezitím se dál bojuje i v Gaze a zároveň vrcholí úvahy o příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemní útok Izraele na palestinské pásmo Gazy | Zdroj: ČTK

Rakety vypálené na Izrael z Libanonu dopadly do okolí města Nahárija. Jedna ze střel poničila domov pro seniory ve městě. Úřady už tam lidem nařídily, aby raději zůstali v krytech, a zrušily školní vyučování.

Izraelský bezpečnostní aparát předpokládá, že na sever Izraele střílela z Libanonu některá palestinská skupina. Už před dvěma týdny libanonská armáda odhalila několik raket s časovými spínači připravených k odpálení na Izrael. I tehdy se předpokládalo, že za pokusem o útok jsou Palestinci, a nikoli libanonské hnutí Hizballáh, které s Izraelem před dvěma lety svedlo válku.

Libanonská vláda dnešní útoky odsoudila a oznámila že pátrá po původcích.

Izrael bombarduje jih pásma Gazy, zároveň vrcholí úvahy o příměří

Izraelské letectvo a tanky v posledních hodinách útočí na jihu pásma Gazy. Terčem jsou domy a tunely podél hranice s Egyptem, kudy se na palestinské území pašují zbraně. Zamezení těchto zbrojních transportů musí také podle Izraele být jednou z klíčových podmínek chystaného příměří. Konkrétní návrh zastavení bojů připravil Egypt, na odpověď obou válčících stran se teprve čeká.

Plán Káhiry ocenil Izrael, což ale zatím neznamená oficiální přijetí návrhu. Navíc večer izraelský bezpečnostní kabinet nařídil rozšíření bojových operací. Také politické křídlo Hamásu naznačuje, že příměří může být otázkou pár dní.

Izraelští bezpečnostní analytici ale upozorňují, že vojenské křídlo organizace může mít jiný názor. Izrael má za 12 dní konfliktu deset mrtvých, z toho tři civilisty zabité palestinskými raketami. Počet Palestinců zabitých izraelskými útoky překročil 700.

Izrael čelí stále větší kritice, že nebere ohled na civilisty. Posledním útokům proto předcházelo ještě důraznější varování obyvatel než jindy. Na výzvu izraelské armády v noci odešlo ze svých domovů 800 palestinských rodin.

Hamás popravuje kolaboranty, kteří v Gaze navádějí izraelské útoky

Šest Palestinců podezřelých z kolaborace s izraelskou armádou popravilo hnutí Hamás. V uplynulých dnech podle bezpečnostních složek Hamásu naváděli na severu pásma Gazy izraelské letecké útoky. Od začátku války Hamás ze stejných důvodů zastřelil několik desítek Palestinců, dalším desítkám ozbrojenci prostřelili nohy.

Všech šest mužů se údajně ke spolupráci s Izraelem přiznalo. Tři z nich byli bratři, které za zradu veřejně odsoudila i jejich sestra.

Na zátahy proti kolaborantům upozorňují izraelská média a potvrzuje je i samotný Hamás. Podle této organizace je zejména při cílených vzdušných atentátech nutná spolupráce s informátory v terénu. Jeden z popravených se prý pokusil zničit důkazy o komunikaci s armádou tím, že spolkl SIM kartu.

Používání palestinských spolupracovníků v obecné rovině nepopírá ani Izrael. Pokud se pak dostanou do ohrožení, židovský stát často nabízí těmto Palestincům nový život na svém území.

Přečtěte si také:
Izrael a Palestinci podle Sarkozyho kývli na příměří

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme