Izrael jedná s Tureckem tajně o usmíření

Zástupci turecké a izraelské vlády se tajně setkali v Bruselu. Podle serveru BBC, který o setkání informoval, to byla první schůzka zástupců obou zemí na vysoké úrovni od 31. května. Tehdy izraelská armáda zasáhla proti flotile propalestinských aktivistů, kteří chtěli prolomit blokádu pásma Gazy. Při incidentu zemřelo devět Turků. Zatímco Izrael tvrdí, že setkání iniciovala turecká strana, Ankara naopak uvedla, že o schůzku požádali zástupci Izraele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antická a islámská architektura | Foto: Klára Stejskalová

„Zatím není jasné, kdo schůzku inicioval. Obě strany si protiřečí, chtějí si tak zachovat tvář,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vztazích Turecka a Izraele mluvily na Rádiu Česko spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová a spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Natasha Dudínská

„Schůzka byla tajná, přesto se některé informace dostaly na veřejnost. Turecko údajně po Izraeli žádá omluvu a finanční kompenzaci pozůstalým po obětech květnového útoku. Turci také požadují ukončení blokády Gazy a mezinárodního vyšetření incidentu. Stále se tedy opakují stejná témata, s tím rozdílem, že nyní si to politici řekli z očí do očí.“

„Turci vyhrožují, že pokud se s Izraelem nedomluví, je Turecko připraveno zakročit proti Izraeli dalšími prostředky. Ankara uzavřela svůj letecký prostor pro izraelská vojenská letadla a nyní uvedla, že by toto omezení mohla rozšířit i na komerční lety,“ uvádí Urbišová.

„Izrael vnímá toto setkání pozitivně a vidí v něm první krok z krize vzájemných vztahů obou států. Izraelci si uvědomují, jak důležitým partnerem Turecko pro Izrael je. Byl to, a snad ještě stále je, nejstrategičtější partner Izraele na blízkém východě. Mezi oběma státy existovala hojná vojenská i ekonomická spolupráce. Turecko bylo pro Izraelce nejoblíbenější turistickou destinací,“ konstatuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Natasha Dudínská.

„Tato idyla byla narušena za izraelské války v Gaze před rokem a půl, kdy Turecko Izrael velmi kritizovalo. Vyvrcholením byl právě incident při obsazování lodí, které se snažily prolomit blokádu Gazy, vysvětluje Dudínská a dodává:

„Pro Izrael je nicméně velice těžké se za incident omlouvat a odškodňovat pozůstalé, protože by tím uznal, že útok na lodě aktivistů nebyl legitimní. Je ale možné, že změní názor po vyšetřování mezinárodní komise.“

Izrael sestavil vlastní vyšetřovací komisi, která šetří nedávný námořní incident u pásma Gazy. Jako pozorovatele do ní pozval britského nositele Nobelovy ceny míru Williama Davida Trimblea a kanadského vojenského prokurátora Kena Watkina.

Alena Adamcová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme