Izraelská vláda legalizovala osadu nedaleko Jericha. K rozhodnutí došlo dva dny před volbami

Izraelská vláda v neděli dala zelenou legalizaci „divoké osady“ Mevoot Jericho na okupovaném palestinském Západním břehu Jordánu. Rozhodnutí padlo pouhé dva dny před úterními předčasnými parlamentními volbami, klíčovými pro politickou budoucnost premiéra Benjamina Netanjahua, napsala agentura AFP.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Ve volbách se očekává těsný souboj Netanjahuovy pravicové strany Likud a centristické koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance.

‚Závažné porušení mezinárodního práva.‘ Generální tajemník OSN vyjádřil výhrady vůči plánu Netanjahua

Číst článek

Vláda schválila „transformaci divoké osady Mevoot Jericho v Jordánském údolí v oficiální osadu“, oznámil Netanjahuův úřad. Tato malá osada se nachází poblíž Jericha, významného arabského města ležícího severně od Mrtvého moře.

Podle listu Haarec byla osada Mevoot Jericho založena už v roce 1999 jako zemědělská farma, dnes v ní žije kolem 30 izraelských rodin.

Netanjahu v úterý slíbil v případě vítězství Likudu ve volbách anexi všech židovských osad v Jordánském údolí, strategické části představující kolem 30 procent území okupovaného Západního břehu, na němž má vzniknout palestinský stát. Palestina reagovala na premiérova slova oznámením, že takový plán považuje za válečný zločin.

Izraelská kolonizace Západního břehu a východního Jeruzaléma neustávala za všech izraelských vlád od roku 1967. V posledních letech se ale tento proces zrychlil z podnětu premiéra Netanjahua a jeho spojence ve Washingtonu, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Anektujeme část Západního břehu Jordánu, slíbil Netanjahu před izraelskými volbami

Číst článek

V současnosti žije ve více než 200 židovských osadách na Západním břehu a ve východním Jeruzalémě přes 600 000 Izraelců v často konfliktním soužití se třemi miliony Palestinců.

Izrael rozlišuje mezi osadami, které vznikly se souhlasem vlády, a „divokými“ sídlišti na okupovaném palestinském území, která mají být se zpětnou platností legalizována zákonem. Podle mezinárodního práva jsou však všechny židovské osady nelegální.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Židovské osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvořit dva státy. Stejné stanovisko zaujímá i značná část mezinárodního společenství. Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme