‚Jsem vzrušený jako poprvé.‘ Netanjahu bude popáté sestavovat izraelskou vládu

Izraelský prezident Reuven Rivlin ve středu formálně pověřil dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua sestavením příští koaliční vlády. Netanjahuova pravicová strana Likud má po volbách nejširší podporu ostatních stran.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu po příjezdu do štábu strany v Tel Avivu. | Foto: Ronen Zvulun | Zdroj: Reuters

Volby se konaly 9. dubna a Likud z nich vyšel s 35 mandáty ve 120členném parlamentu. Dobře si vedly i další pravicové strany, stejně jako náboženské, které chtějí jít s Likudem do vlády. Dohromady budou mít 65 mandátů.

Rivlin v minulých dnech konzultoval s představiteli 11 stran, jež se do parlamentu dostaly, aby získal představu, který politik získá nejširší podporu k sestavení vlády. Už v úterý oznámil, že je to Netanjahu.

Méně žen

„V demokracii vládne většina a většina se vyslovila. Zvítězil jste popáté a získal důvěru tohoto drahého národa,“ řekl Rivlin při předávání pověřovacího dekretu Netanjahuovi.

Vyjádřil politování nad tím, že se do Knesetu tentokrát dostalo méně žen než v minulých volbách. Vyjádřil naději, že příští vláda bude zahrnovat i ministryně a že parlament vybere ženy do vedení výborů, aby „se zajistilo, že ženský hlas bude slyšet“.

Izrael vyhostí šéfa lidskoprávní Human Rights Watch. Údajně měl podporovat bojkot země

Číst článek

Netanjahu prohlásil, že bude sestavovat vládu popáté, ale je „vzrušený jako poprvé“. „V určitém smyslu ještě víc. Udělám vše pro to, abych ospravedlnil důvěru, kterou mi veřejnost dala,“ řekl.

Slib stabilní vlády

Stejně jako po volbách prohlásil, že hodlá pracovat pro všechny Izraelce, nejenom pro ty, kteří ho volili. Slíbil také, že sestaví stabilní vládu.

Stejný počet mandátů jako Likud získala centristická formace Modrá a bílá, ta ale se svými spojenci dohromady nedisponuje nadpoloviční většinou poslanců.

Netanjahu má na sestavení koalice 28 dní s možností čtrnáctidenního prodloužení. Bude to jeho pátý premiérský mandát. V příštích dnech bude jednat s kandidáty na ministerské posty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme