‚Potřebujeme okamžité zklidnění situace.‘ Spojené státy a Velká Británie odsoudily útok na Izrael

Spojené státy a Británie v pondělí tvrdě odsoudily raketový útok palestinské radikální skupiny Hamás proti Izraeli. Šéf americké diplomacie Antony Blinken řekl, že raketové útoky z Pásma Gazy musejí okamžitě přestat. Obě strany současně vyzval k deeskalaci situace. Britský ministr zahraničí Dominic Raab volal po zklidnění situace na všech stranách. Rada bezpečnosti OSN kvůli situaci svolala mimořádné jednání, prohlášení však zatím nevydala.

Washington / Londýn / Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň po raketovém útoku na Jeruzalém.

Oheň po raketovém útoku na Jeruzalém. | Foto: Ibrahím Abú Mustafa | Zdroj: Reuters

„Bedlivě sledujeme situaci v Izraeli, Západním břehu Jordánu a Pásmu Gazy. Nynější raketové útoky vyvolávají naše hluboké obavy a musejí přestat, musejí přestat okamžitě,“ řekl Blinken. Odsoudil také násilí a „provokativní jednání“ na jeruzalémské Chrámové hoře, kde bylo při policejním zásahu zraněno přes 300 Palestinců a zhruba dvě desítky izraelských policistů.

Situace v Izraeli opět eskaluje. Po nepokojích na Chrámové hoře podnikl Hamás raketový útok

Číst článek

Americké ministerstvo zahraničí předtím ústy mluvčího Neda Price přisoudilo Izraeli „legitimní právo na obranu svého teritoria a lidu“. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přitom bezprostředně po útoku Hamásu prohlásil, že Izrael důrazně odpoví. „Náš krátkodobý cíl je zmírnění situace,“ dodal Price s tím, že se USA obávají možnosti dlouhodobých násilných střetů v Izraeli.

„Pokračující násilí v Jeruzalémě a Gaze musí přestat,“ napsal na twitteru britský ministr zahraničí Dominic Raab. „Potřebujeme okamžité zklidnění situace na všech stranách a skoncovat s cílením na civilní obyvatelstvo,“ dodal.

Jeruzalém je dějištěm nepokojů několik dní, napětí vyvolává mimo jiné záměr vystěhovat část arabských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh. Při střetech Palestinců s izraelskou armádou byly v posledních dnech zraněny stovky lidí. Pondělní odvetné útoky Izraele v Pásmu Gazy stály podle tamního ministerstva zdravotnictví život 20 lidí včetně údajně až devíti dětí, očekává se přitom, že letecká kampaň izraelské armády potrvá ještě několik dní. Dalšími raketovými útoky na Izrael hrozila i radikální skupina Islámský džihád.

O vyhrocené situaci v Izraeli jednala na mimořádné schůzi Rada bezpečnosti OSN. Podle zdrojů agentury AP se chystala vydat společné prohlášení, které vyzývalo Izrael k zastavení vystěhovávání arabských rodin a volalo po zdrženlivosti a respektu vůči „historickému statusu quo na svatých místech“.

Spojené státy, jež jsou stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta a nejbližším spojencem Izraele, však následně namítly, že by prohlášení podle nich zatím nebylo užitečné. Američtí diplomaté nicméně souhlasili s projednáváním možného vyjádření poté, co se všechny členské země shodly na tom, že by Rada měla na situaci reagovat, píše AP s odkazem na nejmenované diplomatické zdroje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme