Izrael končí s okupací pásma Gazy

Izraelská vláda schválila definitivní odchod vojáků z okupovaného pásma Gazy. Po osmatřiceti letech tak dochází ke stažení příslušníků izraelských ozbrojených sil z této oblasti. Minulý měsíc už byli evakuováni všichni židovští osadníci. Odsun armády začne už dnes večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Izraelské jednotky čekaly na tento rozkaz několik dní. Poté, co dokončili demolici svých zařízení a pozorovacích stanovišť, trávili poslední hodiny ve vojenských vozidlech. Původně byl odsun plánován na 15. září. Události v pásmu Gazy včetně vraždy bývalého šéfa palestinských bezpečnostních sil Músi Arafata ale stažení urychlily. Podle kabinetu Ariela Šarona by poslední izraelský voják měl pásmo Gazy opustit nejdéle do pondělí.

Dnes v půl páté SELČ stáhnou izraelští vojáci poslední státní vlajku na velitelství v osadě Neve Dekalim. V následujících hodinách budou poslední jednotky pásmo Gazy opouštět. Podle agentury AFP se ale palestinské úřady obávají, že po odchodu Izraelců nastane v oblasti chaos. Na místo proto bude dohlížet 15 tisíc příslušníků palestinských ozbrojených sil.

Izraelci zabrali toto palestinské území v roce 1967. Odchodem posledního vojáka tak skončí osmatřicetileté násilné držení této oblasti. V pásmu Gazy je údajně rozmístěno téměř tři tisíce izraelských vojáků. Izraelský kabinet také rozhodl, že vojáci nebudou bořit dvě desítky synagog. Ty měly totiž být podle původního plánu zničeny.

Robert Mikoláš, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme