Izrael kritizuje usmiřování mezi Fatahem a Hamásem

Palestinský prezident Mahmúd Abbás si musí vybrat, jestli chce mír s hnutím Hamás, nebo s Izraelem. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády státu Izrael Benjamin Netanjahu je na návštěvě Prahy. | Foto: Filip Jandourek

Izraelský premiér tak reagoval na skutečnost, že vládnoucí hnutí Fatah ukončilo rozepře s islamisty z Hamásu a po čtyřech letech chtějí obnovit jednotnou palestinskou vládu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček informuje o nelibosti Izraele nad snahou ukončit vnitropalestinské rozepře

Netanjahu poukázal na to, že Hamás útočí z pásma Gazy na Izrael. S vládou, do které by se toto hnutí vrátilo, by prý Izrael nemohl jednat o míru.

Palestinský prezident Abbás na ultimátum odpověděl, že Izrael si zase musí vybrat mezi mírem a dalším stavěním židovských osad na okupovaných územích.
Izrael vyjadřuje nelibost nad snahou ukončit vnitropalestinské rozepře už delší dobu.

Zdejší tisk citoval vládní představitele, podle kterých by Izrael v případě vytvoření palestinské vlády národní jednoty přerušil s Palestinci veškeré rozhovory. Pro Palestince je sjednocení vlády nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu klíčovým předpokladem pro vznik státu.

Palestinci doufají, že o jejich nezávislosti se bude už v září hlasovat na půdě OSN.

Břetislav Tureček, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme