Izrael v noci bombardoval cíle v síti tunelů využívané Hamásem, hnutí útok oplatilo ostřelováním

Izraelské letectvo v noci na čtvrtek znovu bombardovalo cíle v systému podzemních tunelů, které využívá radikální hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle agentury DPA o tom informovala izraelská armáda. Kromě toho Izraelci útočili na rampy pro odpalování raket, továrnu na výrobu zbraní patřící Hamásu nebo dům jednoho z velitelů této teroristické organizace. Hamás ostřeloval Izrael raketami po půlnoci, později k ránu už další útoky hlášeny nebyly.

Jeruzalém/Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilí mezi Izraelem a Hamásem od minulého pondělka eskalovalo nejvíce od poslední války v roce 2014 | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda uvádí, že Hamás systém tunelů nazývaný Metro budoval celá léta. Měří prý stovky kilometrů a organizace ho využívá k přesunům bojovníků, munice i potravin. Někde v něm mohou jezdit i vozidla. Izraelské letectvo se zaměřuje na uzlová místa tunelové sítě a další strategické body. Velká část Metra leží pod městem Gaza na severu palestinského teritoria.

Tlak na Bidena roste. Kvůli konfliktu v Izraeli čelí kritice na více frontách, dohnala ho vlastní strategie

Číst článek

Násilí mezi Izraelem a Hamásem od minulého pondělka eskalovalo nejvíce od poslední války v roce 2014. Mezinárodní společenství se snaží obě strany přivést ke klidu zbraní a k vyjednávacímu stolu. Přední politický představitel Hamásu Músá abú Marzúk ve středu uvedl, že konec bojů očekává do jednoho či dvou dnů.

Do Izraele ve čtvrtek přijede český ministr zahraničí Jakub Kulhánek, jeho slovenský protějšek Ivan Korčok i šéf německé diplomacie Heiko Maas. Všichni tři chtějí především dát najevo solidaritu s Izraelem. Maas se v Ramalláhu sejde i s palestinským premiérem Muhammadem Ištajjou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme