Izrael: Livniová je novou šéfkou strany Kadima a chystá se do premiérského křesla

Novou vůdkyní izraelské strany Kadima (Vpřed) a patrně i příští premiérkou země se stala dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniová. K vítězství už jí poblahopřál i její hlavní rival ve vnitrostranické volbě, ministr dopravy Šaul Mofaz. Ještě krátce před tím Mofazův štáb naznačoval, že bude požadovat přepočítání voleb. Livniová totiž vyhrála o pouhých 431 hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová | Zdroj: ČTK

Předvolební průzkumy přitom Livniové přisuzovaly jednoznačné vítězství. Nakonec ale nervy ve volebních štábech pracovaly až do časného rána. Incidenty na některých hlasovacích místech vedly ke spekulacím o neregulérním průběhu tvrdého souboje. A do toho izraelský rozhlas oznámil, že se v noci na plných 40 minut zastavil displej ukazující výsledky.

Dosavadní vůdce Kadimy a premiér Ehud Olmert patrně už v neděli složí funkci. Očekává se, že prezident Šimon Peres poté pověří Cipi Livniovou sestavením nové vlády. Před ní to v Izraeli zatím dělala jediná žena, a to legendární Golda Meirová.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme