Izrael má plán pro vyřešení sociálních problémů v zemi

Letní sociální protesty statisíců Izraelců přinesly oficiální výsledek. Vládou vytvořený expertní výbor oznámil seznam opatření, která mají vyřešit nejtíživější sociální problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v ulicích izraelských měst při sociálních protestech | Zdroj: Reuters

Protestní hnutí vzniklo v červenci v reakci na strmý růst nákladů na bydlení. Pak se přidaly i matky-samoživitelky, nebo důchodci. Izrael je sice v prestižním společenství rozvinutých států OECD, mezi jeho členy má ale největší propast mezi bohatými a chudými.

Takzvaný Trajtenbergův výbor doporučuje vybudovat do pěti let skoro 200 tisíc nových bytů, z toho pětinu pro sociálně potřebné. Bezplatné vzdělávání se má vztáhnout už na děti ve školkách od tří let. Mají zlevnit dotované potraviny jako je mléko nebo vejce, studenti mají mít poloviční slevu na autobus a tak dále.

Experti také doporučili, kde na to vzít - vyšším zdaněním firem a nejbohatších Izraelců. Navzdory výhradám generality také navrhují snížit výdaje na zbrojení.

Vůdci protestního hnutí však tvrdí, že ani navrhovaná opatření nejsou dostatečná. Premiér Netanjahu přitom plán označil za přelom v sociálním uspořádání Izraele.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme