Izrael má rozhodnout, zda bude sám vyšetřovat válečné zločiny v Gaze

Izraelská vláda by v úterý měla rozhodnout, jestli i samotný Izrael bude vyšetřovat údajné válečné zločiny při zimní válce v oblasti Gazy. Takzvaná Goldstoneova zpráva vypracovaná vyšetřovateli OSN shrnuje, že jak palestinští ozbrojenci, tak izraelští vojáci se tehdy dopouštěli válečných zločinů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozstřílené domy

Rozstřílené domy | Foto: gazacoast.org/ gaza_coast3.htm

Alespoň takový závěr přijala i Rada OSN pro lidská práva. Samotný Izrael to ale dosud odmítal jako součást údajné mezinárodní kampaně proti židovskému státu.

Podle izraelských médií tak bude vláda v zásadě posuzovat, jestli vyšetřování údajných zločinů zemi pomůže nebo uškodí na mezinárodní scéně. Například vojenské velení a ministr obrany Ehud Barak argumentují, že válku už vyšetřovala samotná armáda, a tvrdí že je to prý dostačující.

Naproti tomu ministerstva zahraničí a spravedlnosti prosazují, aby Izrael údaje v Goldstoneově zprávě řádně prověřil.

V Izraeli přibývá politiků a předních komentátorů kteří tvrdí, že Izrael udělal dvě zásadní chyby: Jednak že automaticky odmítl spolupracovat s týmem OSN a že možné nezákonnosti v Gaze nezačal sám nestranně vyšetřovat.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme