Izraelská policie už nemůže sledovat mobilní data lidí v karanténě. Nově mají stačit domovní kontroly

Dozorový výbor izraelského parlamentu ve středu pozastavil policii možnost využívat data z mobilních telefonů ke kontrole dodržování koronavirové karantény. Krok jedna z poslankyň podle agentury Reuters zdůvodnila ochranou soukromí.

Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon (ilustrační foto)

Policie podle mluvčího parlamentního výboru podnikala denně asi 500 náhodných kontrol mobilů ze seznamu 13 500 lidí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua minulý měsíc umožnila policii získávat roamingová data osob, kterým byla nařízena karanténa kvůli podezření na nákazu koronavirem či potvrzenému onemocnění. Cílem bylo ověřit, zda tito lidé dodržují zákaz vycházení.

Ke sledování pohybu nakažených a k vypátrání lidí, se kterými mohli přijít do styku, vláda tehdy zároveň umožnila využívat protiteroristickou technologii vyvinutou kontrašpionážní službou Šin Bet. Ochránci lidských práv kvůli opatření podali stížnost u nejvyššího soudu.

Jeruzalémská mešita Al-Aksá zůstane o ramadánu kvůli koronaviru zavřená

Číst článek

Rozhodnutí vlády mělo platit v rámci nouzových opatření měsíc s tím, že prodloužení musí schválit parlament. Výbor parlamentu pro obranu a zahraniční záležitosti ve středu odhlasoval zablokování vládní žádosti o prodloužení opatření.

„Obrovské poškození soukromí převyšuje užitek, který toto (sledování mobilů) přináší,“ uvedla na twitteru členka výboru Ajelet Šakedová a doplnila, že dostačující by měly být návštěvy policie u lidí, jímž byla nařízena karanténa.

500 kontrol denně

Policie podle mluvčího parlamentního výboru podnikala denně asi 500 náhodných kontrol mobilů ze seznamu 13 500 lidí, který dodalo ministerstvo zdravotnictví. Podle resortu asi 15 procent z nich nařízenou karanténu porušilo.

Policejní mluvčí uvedl, že 203 lidí bylo zatčeno kvůli nedodržování karantény a že k tomu často posloužilo zjištění polohy jejich mobilních telefonů.

V Izraeli se dosud nákaza koronavirem potvrdila u 14 326 osob a 187 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Indie pozastavila používání čínských rychlotestů na koronavirus. Vyčítá jim malou přesnost

Číst článek

Izraelské úřady budou nadále využívat technologii Šin Bet k mapování míst, která navštívili lidé předtím, než se u nich potvrdila nákaza koronavirem. Opatření má pomoci identifikovat osoby, se kterými infikovaní mohli přijít do styku. Ačkoliv není přesně známo, jak technologie funguje, podle zpráv izraelských médií patrně jde o sledování mobilních telefonů.

Podle jednoho vládního činitele přináší technologie Šin Bet překvapivě dobré výsledky. U více než poloviny nakažených koronavirem, s výjimkou přímé rodiny, byly podle něj testy provedeny na základě pomoci kontrašpionážní služby. Činitel zároveň odmítl, že by šlo o porušování soukromí s tím, že data se po týdnu mažou. Když lidé navíc dělají ‚něco velmi osobního‘, nemusí podle něj u sebe mít mobil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme