Mozaika věnovaná Kristovi neskončí ve vězení. Patří k nejstarším křesťanským památkám v Izraeli

Izraelské úřady rozhodly, že Ježíš neskončí ve věznici. I tak se dá s nadsázkou shrnout dohoda tamního památkového úřadu a vězeňské správy. Týká se mozaiky ze 3. století věnované Ježíši Kristovi, která je aktuálně na pozemcích věznice v Megidu v severním Izraeli.

Tento článek je více než rok starý.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozaika byla na pozemcích, kam se měla rozšiřovat věznice

Mozaika byla na pozemcích, kam se měla rozšiřovat věznice | Foto: Yoli Schwartz/Památkový úřad Izraele

Podlahovou mozaiku ze 3. století odkryli archeologové mezi lety 2004 až 2008. Byla na pozemcích, kam se měla věznice rozšiřovat.

Původně byla na podlaze objektu, který archeologové považují za jednu z nejstarších nalezených křesťanských modliteben ve Svaté zemi, ne-li vůbec nejstarší. Vznikla v době, kdy křesťanství v Římské říši ještě nebylo povolené. Křesťané se proto scházeli tajně, takže jejich modlitebny nebyly nijak viditelně označené.

Jak píše server deníku Times of Israel, na mozaice jsou kromě různých geometrických obrazců i tři nápisy v řečtině. V jednom z nich stojí také: „Věnováno památce našeho Pána, Ježíše Krista“. Což je mimochodem nejstarší zmínka Ježíše coby Boha objevená na území Svaté země. Ty další nápisy zmiňují například římského vojenského důstojníka, který s dlážděním, respektive vytvořením mozaiky pomáhal, a také uctívají památku čtyř místních žen.

Přesun věznice

Mozaika je tedy nyní na pozemcích, na které se měla rozšířit věznice, ve které Izrael drží Palestince, které podezírá ze spáchání terorismu. Když ale vědci zjistili, že mozaika je nejspíš součástí cenné raně-křesťanské památky, začalo se řešit, jak kulturně cenný objekt zachránit.

Papež završil reformu Vatikánu. Nově jeho orgány mohou vést i lidé mimo duchovenstvo včetně žen

Číst článek

O věci jednaly místní úřady spolu s izraelským památkovým úřadem a také vězeňskou službou. A jejich zástupci se nakonec dohodli, že rozšíří areál archeologického výzkumu a místo zpřístupní turistům.

A protože není vhodné, aby turistické lákadlo bylo v bezprostřední blízkosti věznice, přesune se nakonec ne mozaika, ale kázeňské zařízení.

Jak se dohodly památkový úřad, místní úřady v Megidu a izraelská vězeňská služba, stane se tak do června, kdy na místě začne další fáze archeologického výzkumu. Později se všechno zpřístupní veřejnosti.

Archeologický výzkum se rozšíří kvůli tomu, že zmíněná raně-křesťanská modlitebna je podle všeho na poměrně zajímavém místě. Je v blízkosti staré židovské osady Kfar Othnai, která se zmiňuje v soudobých textech z raně-křesťanského období. V její blízkosti byl tábor jedné z římských legií a právě už minulé vykopávky odhalily, že někteří ti římští vojáci patřili mezi aktivní členy tamní křesťanské komunity.

Mozaika věnovaná Ježíši Kristovi patří k nejstarším křesťanským památkám v Izraeli | Foto: Yoli Schwartz/Památkový úřad Izraele

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme