Izrael možná povolí mezinárodní šetření razie proti humanitární flotile

Izrael možná po dvou měsících nakonec přistoupí na mezinárodní vyšetření své razie proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy. S odvoláním na diplomatické zdroje to píše izraelský deník Ha'arec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Izraelci při zadržení šesti lodí v mezinárodních vodách zabili na konci května devět tureckých aktivistů. Armáda tvrdí, že vojáci stříleli v ohrožení vlastního života.

Nezávislé objasnění incidentu požaduje i Rada bezpečnosti OSN. Izrael dosud tvrdil, že bude stačit jeho vlastní vyšetřování, která provede armáda.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ale trvá na vytvoření mezinárodního expertního týmu. Jak píše Haarec, izraelský premiér Netanjahu se možná tlaku nakonec podvolí. Za požadavek OSN se totiž postavily i Spojené státy.

Podle plánu OSN by měl vyšetřován vést bývalý novozélandský premiér Geoffrey Palmer, který je odborníkem na mezinárodní námořní právo. Jeho tým má vyhodnotit výsledky vyšetřování, které mu dodají Izraelci a Turci.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme