Izrael může podle studie zaútočit na Írán raketami dlouhého doletu

Izrael by se mohl pokusit zničit íránský jaderný program raketami dlouhého doletu. Uvádí to analýza amerického Centra pro strategické a mezinárodní studie. O možnosti izraelského útoku na Írán se spekuluje už několik let. Dosud se ale zmiňovala spíš možnost náletů na vybrané nukleární a vojenské objekty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí u mešity

Náměstí u mešity | Foto: Jiří Sovadina

Izrael v lednu vyzkoušel raketu Jericho 3 s doletem odhadovaným na 4000 kilometrů. Čtyři desítky těchto raket by mohly podle americké studie zničit nebo poškodit všechny klíčové jaderné závody v Íránu. Takový útok by prý odstranil nevýhody, které v sobě nese daleká letecká mise - tedy problémy s tankováním a ohrožení pilotů.

Izrael tvrdí, že Teherán buduje jaderný arzenál, a varuje, že Islámskou republiku nenechá tak daleko dojít. Írán takové úmysly popírá. Poukazuje naopak na skutečnost, že jedinou blízkovýchodní zemí s jadernými zbraněmi je Izrael.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme